Prawie pół tysiąca młodych suwalczan odwiedziło planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium w Suwałkach. Na wszystkich seansach w planetarium był komplet widzów. Planetarium pojawiło się w Suwałkach na zaproszenie suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej, która prowadzi Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywnościw.
Przez dwa dni w aquaparku prawie pół tysiąca młodych suwalczan mogło poczuć się jak astronom. W dużym namiocie z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów widzowie oglądali pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień oglądali niebo pełne gwiazd i poznali najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie.
Ekipa Planetobusu opowiadała o tym, jak fascynująca jest obserwacja nieba, do której nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczestnicy nieodpłatnych pokazów mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
fot. Piotr Molędzki i Jarosław Filipowicz