Suwalczanka Kamila Sacharzewska znalazła się w gronie finalistów II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce. Suwalczanka wystąpiła w gronie sześciu finalistów. W konkursie wystąpiło 35 pianistów z 14 krajów. Wygrał go Kanadyjczyk Eric Guo.

Urodzona w Suwałkach Kamila Sacharzewska w 2020 r ukończyła z wyróżnieniem suwalską Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia, gdzie kształciła się pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Z. Podhorskiego w Suwałkach. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Suwałk, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz programu ,,Młoda Polska”, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Uczestniczący w konkursie pianiści mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywały się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W niedzielę, 15 października o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie miał miejsce koncert laureatów. Transmisję będzie można obejrzeć na antenie TVP Kultura i wysłuchać w radiowej Dwójce.

fot. Polskie Radio Program II