Zmarł kpt. Piotr Władysław Kuryłłowicz
Odszedł przyjaciel I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej
Na stronie internetowej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pojawiła się informacja o śmierci ostatniego z weteranów 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego” kpt pilota Piotra Władysława Kuryłłowicza. Zmarły w wieku 104 lat pilot związany był z Suwałkami i przez wiele lat był fundatorem nagród dla najlepszych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach. To postać niesłusznie mało znana w Suwałkach, ale na pewno warta upamiętnienia w grodzie nad Czarną Hańczą. Był zasłużonym dla Polski człowiekiem i wielkim przyjacielem suwalskiej młodzieży.
Kim był Piotr Władysław Kuryłłowicz?
Urodził się 3 grudnia 1919 r. w okolicach Semipałatyńska w północno-wschodnim Kazachstanie. W roku 1930 Kuryłłowicze przyjechali do Suwałk, gdzie Piotr Kuryłłowicz i Witold Kuryłłowicz uczęszczali do Gimnazjum im. Karola Brzostowskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej). Po jego ukończeniu w maju 1938 r. Piotr Władysław po egzaminach został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W obliczu zagrożenia wojennego przeszedł wraz z kolegami z rocznika przyśpieszony kurs podchorążówki. 18 września 1939 r. przez Rumunię i Maltę dotarł do Francji. W lutym 1940 został ewakuowany do Anglii. Tam od sierpnia służył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii podlegających RAF. W lipcu 1941 r. został przydzielony do polskiego 317 „Wileńskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, w którym jako pilot samolotów Hurricane I i II odbył 29 lotów operacyjnych, a następnie jako pilot Spitfire VB wykonał 25 lotów operacyjnych i 22 misje lotnicze do Francji. W lipcu 1942 r. przeniesiony został do 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”. Od września do grudnia brał udział w pięciu stoczonych podczas lotów operacyjnych walkach. Od grudnia Piotr Kuryłłowicz był pilotem Spitfsirs IX, w którym stoczył 24 walki. Jako pilot 315 dywizjonu, lecąc na Supermarine Spitfire MK IX BS410 w wyprawie nad Francję, został 13 maja 1943 r. zestrzelony na wysokości 3 500 metrów w okolicach miejscowości Occoches. Z palącego się samolotu, wyskoczył na spadochronie Irvina, ratując tym samym swoje życie, ale wpadł w ręce niemieckich żołnierzy. W obozie w Żaganiu Stalag Luft III spędził niemalże 730 dni. 7 maja 1945 r. powrócił do Anglii, gdzie w stopniu kapitana służył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Odznaczony został Krzyżem Walecznych i Medalem Sił Powietrznych.
W latach 1949-1954 podjął studia stomatologiczne w Belfaście w Płn. Irlandii. Po ich ukończeniu, przyjęty do armii kanadyjskiej przeniósł się do Kanady, gdzie po demobilizacji w 1959 r. założył własną działalność i zamieszkał wraz z rodziną w Georgetown. Tam 13 marca 2024 roku zmarł.
Piloci 317 Dywizjonu myśliwskiego na lotnisku RAF Exeter w Wielkiej Brytanii, sierpień 1941 r. (od lewej): sierż. Bronisław Kościk, sierż. Kazimierz Sztramko, pchor. Kazimierz Karaszewski, mechanik sierż. Stanisław Tass. Z tyłu: sierż. Piotr Kuryłłowicz, sierż. Owsianko i Ańcuta.
Fot. Ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Album Stanisława Bochniaka, sygn. MSP/A/204
Pamiętał o suwalskim I LO
P. Kuryłłowicz z wielkim sentymentem wspominał lata szkolne i z ogromnym szacunkiem wypowiadał się o swoich nauczycielach z Gimnazjum im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach. W roku 2002 utworzył fundusz z przeznaczeniem na coroczne nagrody „Patricia Prize” dla ucznia kończącego suwalskie I LO, który wykaże się najwyższymi osiągnięciami z języka angielskiego. Od 2004 r. były to już trzy nagrody dla najlepszych uczniów z poziomu klas: pierwszych, drugich i trzecich. W 2007 r. Piotr Kuryłłowicz ustanowił kolejną nagrodę: Witold Kuryłłowicz Prize for Phisics, a w 2011, inną Katarzyna Prize of Mathematics. Do roku 2016 czterdziestu jeden uczniów otrzymało nagrody za najwyższe osiągnięcia z języka angielskiego, trzydziestu za najwyższe osiągnięcia z fizyki i osiemnastu za najwyższe osiągnięcia z matematyki. Większość nagodzonych uczniów utrzymywała kontakt korespondencyjny z tym wspaniałym donatorem i wyjątkowym człowiekiem.
Biogram kpt P. W. Kuryłłowicza udostępniony został przez dyrekcję I LO