Odlotowe Suwałki Air Show. Galeria zdjęć

Odlotowe Suwałki Air Show. Galeria zdjęć

Wspaniała pogoda, tłumy oglądających, niesamowite spektakle na niebie. Tak można w skrócie podsumować zakończoną 25 czerwca imprezę „Odlotowe Suwałki Air Show”. Odbyła się ona w ramach organizowanych przez suwalski samorząd miejski wraz z Aeroklubem Polskim i Suwalską Szkołą Lotniczą Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej (21-25 czerwca ).

Na płycie suwalskiego lotniska można było obrjrzeć wystawę samolotów, śmigłowców i innych jednostek latających. Maszyny wykorzystywane na co dzień, w celach prywatnych czy służące do nauki latania. Były też samoloty kolekcjonerskie i historyczne, wykorzystywane tylko na paradach i specjalnych pokazach.

Natomiast na niebie podziwiać można było akrobacje lotnicze z pokazami pirotechnicznymi, samolotów i szybowców, a także efektowne wyczyny skoczków spadochronowych. Przed widzami zaprezentował się zespół akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych ORLIK oraz  Aerobatic team ANBO z Litwy którego liderem jest były prezydent tego kraju Rolandas Paksas.

Atrakcje dodatkowe to loty zapoznawcze śmigłowcem lub samolotem nad Suwałkami, strefa gastronomiczna, strefa zabawy dla dzieci, a na zakończenie wieczoru – koncert suwalsko-augustowskiego The Boars na powitanie lata w Suwałkach.

Jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy samolotu Bellanca CH 300 Pacemaker w malowaniu maszyny z 15 lipca 1933 r., na której litewscy piloci Steponas Darius i Stasys Girėnas rozpoczęli lot z Nowego Jorku do Kowna na Litwie. Udało im się przelecieć przez Ocean Atlantycki, jednak 17 lipca po 37 godzinach i 11 minutach lotu w miejscowości Pszczelnik w obecnym województwie zachodniopomorskim doszło do katastrofy. Obaj piloci zginęli na miejscu. Przelecieli dystans 6411 km, będąc jedynie 775 km od celu

Nad lotniskiem pojawiał się kilkukrotnie  jedyny w Europie Lim-2 licencyjny myśliwiec MIG-15 bis z 1955 roku. Maksymalna prędkość to 1100 km/h

Top