Odjazdowy bibliotekarz

Odjazdowy bibliotekarz

Po raz dziewiąty miłośnicy książek, bibliotek i rowerów wzięli udział w rajdzie rowerowym „Odjazdowy bibliotekarz” zorganizowanym przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej we współpracy z Ośrodkiem Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki i ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Suwałkach. Rajd odbył się po rocznej przerwie spowodowanej ograniczeniami epidemicznymi.

Uczestnicy rajdu wystartowali spod Biblioteki przy ul. E. Plater 33A, dalej  ulicami Suwałk (głównie wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi) przez Krzywe aż do Starego Folwarku. W sumie przejechali oni kilkanaście kilometrów. Rajd zakończył się spotkaniem przy ognisku, gdzie jego uczestnicy spotkali się z suwalczanką Agatą Suchocką – autorką powieści „Pianissimo” i antologii „Facet na wakacje” oraz wysłuchali koncertu zespołu Sploty. Suwalscy bibliotekarze zaprezentowali najmłodszym spektakl teatrzyku kamishibai.

Agata Suchocka opowiedziała o najnowszej powieści „Pianissimo”, którą portal lubimyczytać.pl opisał tak: „Ona jest sponiewieraną przez los desperatką, bez lęku pędzącą drogą ku samozagładzie. Zdawać by się mogło, że ma wszystko, jednak to, co było dla niej najważniejsze, utraciła bezpowrotnie wiele lat wcześniej. Nie widzi w swoim życiu sensu, a jedynym celem jest gwałtowna, przedwczesna śmierć.” Suwalska pisarka opowiedziała też  o nowej antologii „Facet na wakacje”.

A potem w Starym Folwarku zabrzmiała muzyka odłowiona z odmętów niepamięci czyli koncert zespołu „Sploty”. Tworzą go trzy folkowe śpiewające multiinstrumentalistki: Ania Broda, suwalczanka Małgorzata Makowska i Mary Rumi. Grają i śpiewają muzykę opartą na motywach i pieśniach obrzędowych z Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Wileńszczyzny. Słuchacze naładowali się niezwykłą energią zawartą w etnograficznej liryce i muzyce zespołu „Sploty”.

Koncert zorganizowano w ramach projektu „Nobliści w Suwałkach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Top