Odblaskowy eksperyment w Suwałkach

Odblaskowy eksperyment w Suwałkach

Suwalscy policjanci zaprosili uczniów Szkoły Podstawowej numer 10 do udziału w „odblaskowym eksperymencie”. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali od mundurowych odblaski i mogli przekonać się, że pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków.

Suwalscy policjanci zachęcają mieszkańców regionu do noszenia elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym, ale i w mieście. Ciągle zdarzają się jednak osoby „nieprzekonane” co do skuteczności ich działania. Mundurowi zaprosili do ,,odblaskowego eksperymentu’’ dzieci z uczniowskiego klubu sportowego ze Szkoły Podstawowej numer 10 w Suwałkach. W pierwszej części spotkania, policjanci przekazali słuchaczom rady związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Następnie „doświadczalnie” udowodnili młodym ludziom jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. W słabo oświetlonym miejscu uczestnicy spotkania przystąpili do eksperymentu. Kilka metrów przed włączonymi latarkami ustawiono młodzież bez elementów odblaskowych, a następnie wręczono im opaski i kamizelki odblaskowe, które umieszczone zostały w widocznym miejscu. Dzięki temu wszyscy obserwujący mogli się przekonać, że znacznie lepiej widoczni są koledzy z odblaskami, niż Ci bez nich.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących.

Warto pamiętać, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie. Chcesz świecić przykładem, być bezpiecznym i widocznym dla innych- załóż odblask. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych także w mieście!

źródło: www.suwalki.policja.pl

Top