Do 31 marca br. organy prowadzące szkoły mogły zgłaszać do MON wnioski o zezwolenie na utworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego /OPW/. Chęć utworzenia oddziałów zgłosiło do dziś 186 szkół średnich w całej Polsce.
„Liczy się data stempla pocztowego więc pewnie ilość zgłoszonych wniosków jeszcze wzrośnie. Placówki, w których powstaną nowe formy wojskowych klas mundurowych mogą liczyć na nasze wsparcie w zakresie organizacji zajęć oraz dotacji na zakup wyposażenia i umundurowania dla uczniów. Według opracowanego programu, uczniów czeka w sumie ponad 200 godzin nauki wojskowego rzemiosła” – mówi Dyrektor Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Pan gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak.
W jakich szkołach OPW
O utworzeniu OPW w szkole decydował organ prowadzący. W klasach będzie realizowane kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego stanowić będzie dodatkowe zajęcia edukacyjne.
Nie ma możliwości ingerowania przez MON w to, czego i w jakim wymiarze uczniowie będą się uczyć w takim oddziale, poza programem przygotowania wojskowego, nad którego realizacją MON będzie sprawował nadzór pedagogiczny.
Finansowanie szkolenia, wyposażenia i dojazdu na szkolenie
MON ma możliwość udzielania dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę, która prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, nie jest to jednak obligatoryjne działanie MON. Dotacja przyznawana jest na wniosek organu prowadzącego zatem szkoły mogą, ale nie muszą skorzystać z tej formy finansowania.
Przewidziana została możliwość dofinansowania zakupu wyposażenia dla uczniów w formie zestawu umundurowania oraz wyposażenia dla szkoły między innymi: hełmy ochronne, busole lub kompasy, kamizelki taktyczne, repliki broni palnej, kabury do replik, maski przeciwgazowe czy nosze i zestawy medyczne, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych.
Taka dotacja będzie udzielona w pierwszej klasie i ewentualnie również przysługiwać będzie na wymianę lub uzupełnienie zniszczonego umundurowania w trakcie trwania nauki. Zakres nieobowiązkowej (wnioskowanej przez organ prowadzący) dotacji również zawiera dojazdy na zajęcia w jednostce wojskowej jeżeli odległość do niej jest większa niż 60 km.
Program szkolenia
Klasy rozpoczną działalność 1 września 2020 roku. Liczba uczniów w klasie wynosić ma nie więcej niż 30 osób. Minimalna liczba godzin przewidziana w projekcie na zajęcia realizowane w liceum czy technikum wynosi 230 godz. nauki. Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Co z Certyfikowanymi Wojskowymi Klasami Mundurowymi?
Wprowadzenie oddziału przygotowania wojskowego do systemu oświaty było odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Certyfikowane klasy mundurowe nie będą likwidowane. Będą one w dotychczasowym kształcie działały do ostatniego ucznia w ponad 100 szkołach w całym kraju.
Źródło: WKU w Suwałkach