26 kwietnia przy pomniku w Lesie Szwajcarskim  odbyły się uroczystości upamiętniające  78 rocznicę rozstrzelania członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej – zwanej Grupą Bielickiego – pierwszej niepodległościowej organizacji podziemnej utworzonej na Suwalszczyźnie jesienią 1939 r.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Konkatedrze p.w.  św. Aleksandra w intencji pomordowanych. Następnie zebrani przejechali pod pomnik, gdzie kontynuowano uroczystości. Pod  pomnikiem  tłumnie zgromadzili  się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6  im. Aleksandry Kujałowicz, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci oraz samorządowcy z Powiatu Suwalskiego, a z Miasta Suwałki prezydent Czesław Renkiewicz. Po odegraniu hymnu państwowego, zaproszonych gości  powitał Szczepan Ołdakowski – Starosta Suwalski.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy modlitwę w intencji zamordowanych odmówił Ks. prał. Kazimierz Gryboś.

Organizatorem obchodów jest Starosta Suwalski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Suwalski.

W listopadzie kpt. Stanisław Bielicki zaplanował pierwszą akcję dywersyjną. Członkowie jego grupy mieli wysadzić w powietrze kino odwiedzane przez Niemców. Do akcji jednak nie doszło. St. Bielicki i pozostali członkowie grupy zostali aresztowani. Suwalska grupa oporu należała do pierwszych organizacji niepodległościowych nie tylko na Suwalszczyźnie, ale też w kraju. Wielomiesięczne śledztwo zakończyło się wyrokiem śmierci. Wykonano go 26 kwietnia 1940 r. w podsuwalskim lesie. Jedną z ofiar Niemców była Aleksandra Kujałowicz – dziś patronka Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.