Na listopadowej sesji suwalscy radni jednogłośnie sprzeciwili się włączeniu suwalskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej do PKS Białystok. Zdaniem suwalskiej Rady Miejskiej to planowane działanie nie ma wystarczającego uzasadnienia. Niezrozumiałym jest fakt, że podmiotem przejmującym jest spółka znajdująca się w najtrudniejszej sytuacji, generująca największe straty. Ważnym w tym wszystkim jest również czynnik społeczny. Nieznana struktura nowej spółki budzi lęk pracowników przed utratą pracy. Mieszkańców Suwałk niepokoi natomiast bardzo prawdopodobna wyprzedaż majątku spółki, wycofywanie nowoczesnego taboru samochodowego, a co za tym idzie stopniowe ograniczanie połączeń autobusowych i w konsekwencji postępująca degradacja suwalskiego PKS.

 

Bez podwyżek

Radni ustalili, że w przyszłym roku nie wzrośnie w Suwałkach podatek od nieruchomości. Stawki tego podatku pozostaną na poziomie 2016 r. Przedłużyli też czas obowiązywania dotychczasowych opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Opłaty z 2016 r. będą obowiązywały do 31 marca przyszłego roku. Przyczyną  przedłużenia obowiązującej taryfy jest duża niepewność, co do wprowadzenia przez Ministerstwo Środowiska nowej ustawy „Prawo wodne” i jej skutków finansowych.

Rajcowie wydłużyli też czas odbioru z nieruchomości popiołu o jeden miesiąc. Popiół będzie odbierany od początku października do końca kwietnia. Teraz odbywa się to od października do marca.

 

Pomogą przedsiębiorcom i działkowcom

Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w Suwałkach radni uchwalili program pomocy de minimis w zakresie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. Każdy kto odda do użytkowania nową inwestycję w Suwałkach  w latach 2017-2019 może liczyć na zwolnienie od podatku od nieruchomości na rok lub dwa, w zależności od liczby utworzonych miejsc pracy w pełnym wymiarze czasu pracy i utrzymania ich przez 3 lata po zakończeniu okresu zwolnienia. Taki program pomocy de minimis obowiązywał w Suwałkach w latach 2010-2016. W tym czasie dzięki temu programowi utworzono w mieście 137 miejsc pracy.

Dotacje z budżetu Suwałk otrzymają też suwalskie rodzinne ogrody działkowe. Mogą one liczyć na dotacje w wysokości do 50% niezbędnych wydatków m.in. na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej.

 

MOPR zamiast MOPS

Radni zdecydowali, że od 1 stycznia 2017 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zastąpi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dotychczas MOPS realizował większość zadań związanych z polityką społeczną dotyczącą rodzin. Około 80% budżetu MOPS stanowią wydatki związane z zadaniami na rzecz rodziny, a tylko jedna piąta to wydatki na pomoc społeczną. Zatem zasadnym jest aby nazwa ośrodka nie kojarzyła się wyłącznie z pomocą społeczną.

 

Program i plany

Rajcowie uchwalili Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 r. oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicami Szpitalną i Reymonta. Zdecydowali też o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego dla południowej części ulicy Staszica.

Radni wysłuchali obszernej informacji o wynikach sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych w suwalskich szkołach przygotowanej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Z tej informacji wynika, że uczniowie suwalskich szkół osiągają wyniki średnie lub nieco wyższe niż średnie wojewódzkie bądź  krajowe. Jednak najczęściej są to wyniki niższe niż osiągają uczniowie w Łomży i Białymstoku.

Po raz kolejny radni nie wybrali trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Nie zgłoszono żadnego kandydata.

 

Zapytania radnych

Podczas XXV sesji Rady Miejskiej ośmiu radnych zadało pytania prezydentowi Suwałk i komendantowi policji.

Kamil Lauryn z klubu „Łączą nas Suwałki” zaproponował wprowadzenie jednolitych kodów do otwierania różnych barier, które utrudniają dojazd służb ratunkowych. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poparł tę propozycję i zapowiedział rozmowy na ten temat z administratorami osiedli mieszkaniowych, szczególnie ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Za wprowadzeniem jednolitych kodów do otwierania różnych barier dla służb ratunkowych opowiedział się również podinspektor Jacek Tarnowski, komendant policji w Suwałkach.

Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował przerwanie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego śródmieście południe obejmującego okolice ul. Wigierskiej, Utraty i rzeki Czarna Hańcza ze względu na sprzeciw niektórych mieszkańców tej części miasta. Prezydent Cz. Renkiewicz uspokajał, że mieszkańcy nie powinni obawiać się, bo budynek przy ul. Wigierskiej 33 pozostanie bez zmian, a w planie znajdzie się zapis, że budynki na odcinku Wigierskiej od ul. 1 Maja do ul. Utraty również nie będą naruszone do 2025 r. Niestety bez zmiany miejscowego planu trudno będzie cokolwiek zrobić w tej części miasta np. z budynkiem browaru, z dojazdami do kolejnych nieruchomości, nadrzecznymi bulwarami, przebudową skrzyżowania ul. Noniewicza z ul. Wigierską czy też z planami rozbudowy Ośrodka Rehabilitacji. Radny zapytał o możliwość poprawy oznakowania dojazdu do Parku Naukowo-Technologicznego. Prezydent Suwałk stwierdził, że nie widzi problemu, by odpowiednie instytucje poprawiły to oznakowanie. B. Bezdziecki zapytał też o odśnieżanie osiedli mieszkaniowych. Cz. Renkiewicz wyjaśnił, że firmy odśnieżają poszczególne części miasta zgodnie z ustalonym harmonogramem. Osiedla mieszkaniowe są zazwyczaj odśnieżane w piątej kolejności. Pisaliśmy o tym szerzej w poprzednim wydaniu „DwuTygodnika Suwalskiego”.

Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zadał kilka pytań. Zapytał o stan ochrony suwalskich zabytków, a zwłaszcza budynku dawnego browaru i dawnej elektrowni przy ul. Sejneńskiej. Miejski Konserwator Zabytków Adam Żywiczyński poinformował, że sprawa budynku po browarze była rozpatrywana przez sąd. Właściciele mają wykonać remont zabezpieczający obiekt przed postępującą degradacją. I w zależności od działań właściciela będzie prowadzone dalsze postępowanie. Natomiast właściciel dawnej elektrowni obiekt zabezpieczył. Konserwator zapowiedział kontrolę tego obiektu w grudniu. Radny zainteresował się zniszczoną elewacją, na której są zamontowane elementy ozdobne w budynku przy ul. A. Mickiewicza 5. Stwarzają one zagrożenie dla przechodniów. Konserwator poinformował, że właściciel budynku został zobowiązany do sprawdzenia mocowania elementów ozdobnych na elewacji. J. Juszkiewicz zapytał o możliwość przeprowadzenia remontu I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że ten budynek nie może znaleźć się w ogólnym wniosku na termomodernizację suwalskich obiektów oświatowych ze względu na to, że nie spełnia wymogów projektowych. Zatem budynek I LO będzie systematycznie remontowany wyłącznie z pieniędzy miejskich. Najpierw będzie remontowana jego elewacja. Te prace będą prowadzone w tym samym czasie co remont elewacji ratusza. Pozwoli to odnowić i podświetlić całą południową pierzeję ul. Mickiewicza. Radny pytał też o miejsca parkingowe dla pracowników I LO. Prezydent poinformował, że pracownicy I LO przed remontem drogi wewnętrznej mieli 30 miejsc parkingowych. Teraz, po remoncie w tej części miasta będzie 107 ogólnodostępnych miejsc parkingowych. J. Juszkiewicz poprosił też o sprawdzenie umów jakie suwalski samorząd zawarł z Wojewodą Podlaskim na budowę Orlików. Jeden ze zwolnionych pracowników Orlików w skardze do Wojewody zarzuca suwalskiemu samorządowi, że nie wywiązuje się z zapisów tych umów. Prezydent Suwałk zapewnił, że umowy zostaną sprawdzone pod kątem przestrzegania ich zapisów.

Zbigniew De-Mezer z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał o możliwość poprawy wyjazdu spod sklepu „Biedronka” przy u. Wojska Polskiego. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że właściciel „Biedronki” wystąpił o pozwolenie na rozbudowę tego sklepu. Przy tej okazji zostanie wybudowana droga wyjazdowa z „Biedronki” w ul. Sportową. Radny powrócił do problemu TIR-ów, które przejeżdżając przez Suwałki stwarzają duże zagrożenie dla bezpieczeństwa na suwalskich ulicach. Komendant suwalskiej policji podinsp. Jacek Tarnowski poinformował, że po raz kolejny wystąpił do suwalskiego Zarządu Dróg i Zieleni z propozycją wprowadzenia zakazu jazdy na lewym pasie dla TIR-ów. Prosił o przychylność w tej sprawie. Dotąd nie wprowadzono tego ograniczenia ze względu na możliwe utrudnienia w ruchu ulicznym w Suwałkach, jakie może spowodować to rozwiązanie. Radny prosił też policję o zwiększenie liczby pieszych patroli na Osiedlu II. W odpowiedzi komendant stwierdził, że w tym roku więcej jest policyjnych patroli na suwalskich ulicach i że przy patrolowaniu Osiedla II oraz ulic współpracują ze Strażą Miejską.

Piotr Wasiukow z klubu „Blok Samorządowy” prosił o interwencję w PKP w sprawie korków na przejeździe kolejowym przy ul. Sejneńskiej, które tworzą się w tym miejscu po zamontowaniu urządzeń automatycznych regulujących ruch drogowy. Powoduje to m.in. opóźnienia miejskiej komunikacji. Prezydent Cz. Renkiewicz zadeklarował, że zgłosi problem do PKP.

Wiesław Murawko z klubu „Blok Samorządowy” zainteresował się stanem prac przy budowie obwodnicy Suwałk. Prezydent Suwałk poinformował, że obwodnica Suwałk w materiałach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest przedstawiana jako inwestycja w realizacji, chociaż tak naprawdę wciąż trwają jedynie procedury administracyjne przed rozpoczęciem budowy. Wykonawca obwodnicy, firma Budimex złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w końcu lipca tego roku. Wojewoda Podlaski wszczął postępowanie dopiero w połowie września. Trwają prace nad raportem oddziaływania na środowisko. Prezydent stwierdził, że ma nadzieję na zakończenie wszelkich koniecznych procedur w terminie, który umożliwi przeprowadzenie niezbędnej przy budowie obwodnicy wycinki drzew. Zgodnie z prawem jest to możliwe do końca lutego. Radny zapytał o możliwość promowania miasta przez mniejsze suwalskie kluby sportowe. Prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał, że są już odpowiednie uregulowania prawne w Suwałkach, które to umożliwiają i kluby z nich korzystają.

Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapytał o skutki reformy oświatowej w Suwałkach. Prezydent Suwałk stwierdził, że samorządy mają niewiele szczegółowych informacji dotyczących tej reformy, w tym zmiany podstawy programowej, zatem trudno przewidzieć np. jakie będą skutki dla nauczycieli, czy wszyscy będą mieli pracę. Z szacunkowych przymiarek wynika, że tylko na dostosowanie szkół do wymogów zmian w oświacie w Suwałkach trzeba będzie wydać od 3 do 5 mln złotych. Na szczęście w Suwałkach nie ma samodzielnych gimnazjów prowadzonych przez samorząd, a zatem skutki zapowiadanej przez obecny rząd likwidacji gimnazjów mogą być nieco mniej dokuczliwe. Radny zaproponował powołanie w Suwałkach centrum usług wspólnych. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że powołał zespół, z udziałem radnych, który ma przeanalizować skutki utworzenia centrum usług wspólnych. O efektach pracy tego zespołu prezydent poinformuje radnych.

Wojciech Malesiński z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o przejazdy dużych ciężarówek ulicą Powstańców Wielkopolskich, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu dla takich pojazdów. Komendant policji podinsp. Jacek Tarnowski poinformował, że zatrzymywane na tej ulicy ciężarówki ze żwirem mają zezwolenie od Zarządu Dróg i Zieleni na przejazd tą ulicą do placów budów. Prezydent Cz. Renkiewicz zadeklarował, że poprosi dyrektora Tomasza Drejera z Zarządu Dróg i Zieleni o zestawienie wydanych pozwoleń i analizę ich pod kątem zasadność wydanych zezwoleń.