Z udziałem mieszkańców gminy oraz rodzin ofiar Obławy Augustowskiej i samorządowców różnych szczebli obchodzono w Gibach 76 rocznicę jednej z największych zbrodni popełnionej na cywilach w powojennej Europie. Uroczystość odbyła się 18 lipca, czyli zgodnie z tradycją w trzecią niedzielę lipca.

Były poczty sztandarowe i orkiestra. W ramach uroczystości odprawiono mszę św. w kościele pod wezwaniem św. Anny w Gibach, którą celebrował ks. Jacek Uchan z ełckiej kurii diecezjalnej. Następnie miał miejsce przemarsz uczestników oraz pocztów sztandarowych i orkiestry przez centrum wsi aż na Wzgórze Krzyży, pod pomnik ofiar obławy z lipca 1945 r. Pomnik stoi tu od 34 lat, a jego projektantem był prof. Andrzej Strumiłło. Pod pomnikiem tym oraz w otoczeniu dużego krzyża i 643 małych krzyży delegacje składały kwiaty.

Podczas niemal całej uroczystości, za wyjątkiem odegrania hymnu narodowego i pieśni podczas przemarszu panowała wyjątkowa cisza. Była modlitwa, która zastąpiła nawet przemówienia organizatorów i gości.

Wśród uczestników nie zabrakło gości z zewnątrz i turystów, którzy przyznawali, że nie mają zbyt wielkiej wiedzy o Obławie Augustowskiej. Stąd też wiele osób z zaciekawieniem przysłuchiwało się wypowiedziom, tych, którzy poznali tę historię. Jednym z uczestników uroczystości w Gibach był Mirosław Basiewicz, który wraz z Piotrem Bajerem i Stanisławem Kowalczykiem utworzyli pod koniec lat 80-tych Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Komitet ten wykonał pionierską pracę w kwestii walki o pamięć po osobach zaginionych w czasie lipcowej pacyfikacji obszaru Puszczy Augustowskiej.

Trwająca między 12 a 20 lipca 1945 r. Obława Augustowska, nazywana „małym Katyniem”, to największa po II wojnie światowej akcja pacyfikacyjna przeprowadzona na żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego przez siły sowieckie wspierane przez polskich komunistów. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich operujących na pograniczu polsko-litewskim, w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. Liczba ofiar jest duża, choć dokładnie nie jest znana. Na pewno nie znany jest los co najmniej 592 osób, które zostały aresztowane.

Organizatorami obchodów był Wójt Gminy Giby Robert Bagiński, parafia rzymskokatolicka w Gibach i białostocki oddział IPN. Współorganizatorami: Komitet Społeczny Mieszkańców Gminy Giby, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Łagierników Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Związek Sybiraków Oddział Augustów, zaś Patronem Honorowym – Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych.