Obchody Narodowego Święta  Niepodległości  w Suwałkach rozpoczęły się  już 10 listopada. Punktualnie o godzinie 12.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych  ozdobieni kotylionami zatańczyli Poloneza dla Niepodległej.

Była  to  pierwsza tego rodzaju akcja w Suwałkach.  Dyrektor szkoły Anna Musiałowicz  chce, by w przyszłym roku wspólnego poloneza zatańczyli uczniowie także innych suwalskich szkół. Uważa, że ta nowa  inicjatywa,  pozwoli przybliżyć uczniom tradycję i historię naszego kraju.

Nie zważając na przenikliwe zimno i padający  deszcz, uczestnicy akcji razem z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, przeszli tanecznym korowodem przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli wiązankę kwiatów.

Tego samego dnia po południu władze samorządowe  Suwałk złożyły kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.  W  Muzeum Okręgowym o godzinie 17.00 z inicjatywy Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach odbyła się projekcja filmu dokumentalnego  „Józef Piłsudski – SZTANDAR WOLNOŚCI” w  reż. Ryszarda Ordyńskiego.

Obchody 11 listopada, dnia Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach, miały charakter szczególny. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zebrało się kilkuset mieszkańców. Były uroczyste przemówienia, apel poległych i salwa honorowa.

Natomiast  11 listopada w środę  obchody Narodowego święta Niepodległości  rozpoczęły się o 10.30 mszą świętą koncelebrowaną za Ojczyznę , w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra, którą sprawował ksiądz biskup pomocniczy Romuald Kamiński. Później  zebrani przeszli pod pomnik  Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w swoim przemówieniu przypomniał historię odzyskania przez Polskę i Suwałki niepodległości.

-W listopadzie 1918 roku, gdy większość ziem polskich już odzyskała niepodległość – Suwalszczyzna wciąż znajdowała się pod okupacją. Okupacja przedłużyła się tu o blisko dziewięć miesięcy, a region stał się areną polsko-litewskiego sporu i walk zbrojnych –powiedział Prezydent Suwałk – Nie może być wolnym naród, który ma zniewolonych obywateli. Zdrowy naród zdolny jest do walki o wolną, niepodległą, niezależną ojczyznę. Wiedzieli o tym wielcy Polacy: Wybicki, Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Chopin, Sienkiewicz, którzy rozsławiali imię Polski i głosili, że nie umarła – póki żyją jej synowie – mówił Czesław Renkiewicz.

Głos zabrali również suwalscy parlamentarzyści: Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński.

Po południu w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyła się premiera widowiska „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

W Muzeum Marii Konopnickiej odbyły się  dwa wydarzenia związane z Aleksandrą Piłsudską. Najpierw o 15 rozpoczęło  się rodzinne spotkanie poświęcone Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich „Ola z ulicy Krzywej. Opowieść szósta – Z ulicy Krzywej do Belwederu”. W czasie spotkania można  było wysłuchać opowieści o związkach Pani Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej z Suwałkami. Natomiast  o godzinie 17.00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej została otwarta wystawa „ Ola z ulicy Krzywej. Opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich”.

Po raz dziesiąty ulicami Suwałk przeszedł Młodzieżowy Marsz Niepodległości. Patronką wydarzenia była sanitariuszka Inka. Po mszy świętej w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra młodzi ludzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja pod Dąb Wolności, po krótkich przemówieniach odśpiewali hymn państwowy i złożyli  kwiatów. Następnie przemaszerowali ulicami ks. Kazimierza Hamerszmita, Adama Mickiewicza i Bakałarzewską pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym. Tam po przemówieniach i modlitwie, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Fotogaleria: