Obchody 300-lecia Miasta Suwałki. Galeria zdjęć

Obchody 300-lecia Miasta Suwałki. Galeria zdjęć

Suwałki obchodzą jubileusz 300. rocznicy nadania praw miejskich przez króla Augusta II Sasa. Sobotnie (15.08)  obchody rozpoczęły się od porannego rodzinnego biegania z Placu Konopnickiej na wyspę na zalewie Arkadia, a potem przeniosły się z zabawami i rekreacją na bulwary nad Czarną Hańczą i przed Galerię Sztuki Stara Łaźnia, gdzie została zakopana Kapsuła Czasu i otwarto wystawę pokazująca te same suwalskie miejsca dawniej, wczoraj i dziś przygotowaną przez uczestników Małej Szkoły Fotografii Radosława Krupińskiego. Podsumowano też konkurs „Suwalskie limeryki latem” przygotowany przez Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej, którego tegoroczna edycja z okazji jubileuszu była poświęcona suwalskim ulicom.

Nie zabrakło też widowiska historycznego „Kartki z historii Suwałk”, w którym odtworzono chwile, w których król August II Sasa nadał prawa miejskie Suwałkom. Sobotnie świętowanie zakończyło się w Parku Konstytucji 3 Maja występem Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Drugi dzień obchodów 300-lecia Suwałk (niedziela 17 sierpnia) pozostawi przyszłym pokoleniom Suwalczan trzy pamiątki.  Po uroczystej Mszy św. w intencji suwalczan pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura, wszyscy chętni ustawili się na schodach konkatedry św. Aleksandra do wspólnego zdjęcia. Na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki 76 została odsłonięta kopia przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720 roku. W Parku Konstytucji 3 Maja, w którym odbywały się prezentacje artystyczne i koncerty muzyczne, posadzony został Dąb 300-lecia Miasta Suwałk. Wszystko zakończył koncert dziękczynny „Perły barokowej muzyki religijnej’ w konkatedrze św. Aleksandra w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego oraz Jana Jakuba Monowida (tenor) i Justyny Rekść- Raubo (viola da gamba).

Pandemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że program imprez na 300-lecie Miasta Suwałk trzeba było znacznie ograniczyć. Odwołane zostały m.in. duże, plenerowe koncerty i Światowy Zlot Suwalczan.

Top