26 kwietnia na konferencji prasowej przedstawiciele Komitetu Wyborczego Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy przedstawili swoje postulaty dotyczące obronności miasta Suwałki oraz schronów. Kandydaci złożyli wniosek do Prezydenta Miasta Suwałk o uzyskania publicznej informacji na temat liczby schronów i ich lokalizacji.

– W obliczu możliwego konfliktu chcemy mieć pewność, że schrony są w należytym stanie technicznym i przygotowane na wszelkie ewentualności, gdzie są zlokalizowane, ich liczby, pojemności oraz wyposażenia. Będzie to kluczowe dla poczucia bezpieczeństwa w naszym regionie – powiedział kandydat na Prezydenta Miasta Suwałk Robert Osyda.

– Temat ten pojawia się coraz częściej za sprawą potencjalnego zagrożenia, widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Na tą chwilę wiemy, że schrony które znajdują się na terenie Suwałk nie pomieszczą nawet 10% mieszkańców, w razie potencjalnego zagrożenia wychodzi na to, że mieszkańcy naszego miasta zostaną pozostawieni sami sobie – dodał  Bartłomiej Grzędziński, kandydat do rady miasta.

Na koniec R. Osyda wystąpił z wnioskiem do wszystkich kandydatów na fotel prezydenta o debatę, dotyczącą kluczowych spraw związanych z naszym miastem, by mieszkańcy mogli kompleksowo zapoznać się z programami kandydatów i z czystym sumieniem wybrać najlepszego kandydata.