W Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbyło się spotkanie z Andrzejem Matusiewiczem i Grzegorzem Kłoczko, którego tematem było opracowanie i wydanie w postaci reprintów dzieł wybitnego polskiego leśnika Aleksandra Połujańskiego. W swoim dziele ” Wędrówki po guberni augustowskiej w celu naukowym odbyte”  jako pierwszy przekazał on obraz przeszłości Suwalszczyzny i Suwałk.Reprinty dzieł A. Połujańskiego wydało Wydawnictwo Libra Olecko.

Połujański w swoich „ Wędrówkach po guberni augustowskiej…” tak pisał o Suwałkach z połowy XIX w.: „Przyjeżdżającemu z Warszawy do Suwałk, miasto tutejsze nie zaraz da się widzieć, bo ukryte jest pomiędzy górami od południa, zachodu i północy je otaczającemi, ale naprzód wpadnie w oko owa piękna kaplica nad cmentarzem panująca, z której łatwo przyjdzie wniosek, że to miasto jest mieszkaniem umarłych, jeśli nie ciałem, to duchem. Wjeżdżając na most na rz. Hańczy zbudowany, przy którym kaskada młynowa szumi, przedstawia się wierniejszy i milszy oku obraz Suwałk; ulica bowiem prosta, dość szeroka, po obu stronach szeregiem kamienic przyozdobiona, w porze wieczornej latarniami, jakby gwiazdkami symetrycznie ustawionemi, oświecona, już daje błogie wyobrażenie o nowem i dość ludnem mieście tutejszem. Wprawdzie jest tu 870 domów, w tej liczbie murowanych: rządowych 14, prywatnych 138; drewnianych: rządowych 3, prywatnych 715, które ustawione są przy 15 ulicach.”

A o ówczesnych suwalczanach napisał: „ Przy tak ciężkich warunkach życia doczesnego, bo w Suwałkach, oprócz mieszkania, wszystko jest drożne niż w Warszawie, mieszkańcy jednakże tutejsi, to jest urzędnicy, nie upadają na duchu i o ile zbytkiem w mieszkaniu, strojach i zabawach nie mogą wyrównać innym większym miastom kraju, o tyle, a nawet więcéj, starają się przewyższyć je w objawach życia umysłowego. Pobożność i miłosierdzie nie są tu modą, lecz potrzebą z przekonania religijnego wypływającą, a cnota i moralność są zasadą życia.”

Oryginał pierwszego wydania „ Wędrówek po guberni augustowskiej w celu naukowym odbyte” znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach.

ALEKSANDER POŁUJAŃSKI – pionier polskiego piśmiennictwa leśnego. Pochodził z Wileńszczyzny. W 1837 roku ukończył studia leśne w Petersburgu. Był leśniczym w guberni kazańskiej, wołogodzkiej i moskiewskiej, a od 1849 sekretarzem w oddziale leśnym rządu gubernialnego warszawskiego. Połujański był założycielem „Rocznika Leśniczego”, jednego z pierwszych w Królestwie Polskim czasopism poświęconych sprawom leśnym. Jego kontynuacją był „Goniec Leśny i Wiejski”. Był też autorem wielu publikacji książkowych i artykułów. W roku 1855 otrzymał stanowisko asesora nadleśnego w rządzie gubernialnym augustowskim. Miał już wtedy w dorobku pisarskim Opisanie lasów, a pobyt w guberni augustowskiej zaowocował „Wędrówkami po guberni
augustowskiej w celu naukowym odbytymi”. Od 1859 roku był komisarzem leśnym w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w Warszawie. Wtedy to wydał Leśnictwo Polskie.
Zmarł 26 maja 1866 r. w Warszawie. Jego doczesne szczątki spoczęły na Powązkach.

zdjęcia: Teresa Szot