Na suwalskich bulwarach oraz w Galerii Sztuki Stara Łaźnia fundacja Armenian Foundation zorganizowała 9 sierpnia wystawę poświęconej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Bitwy pod Zadwórzem. 100 rocznica tych wydarzeń stała się okazją do przypomnienia tych faktów społeczności suwalskiej.
Fundacja Armenian Foundation jest depozytariuszem pamięci o Jadwidze Zarugiewiczowej, polskiej ormiance będącej symboliczną matką nieznanych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. W bitwie pod Zadwórzem w 1920 r. straciła ona syna Konstantego. Uważana jest za najznamienitszą postać diaspory ormiańskiej w Polsce. Była mieszkanką Suwałk i tu została w 1968 roku pochowana.
17 sierpnia 1920 roku we wsi zadwórze ( położonej niedaleko Lwowa) miała tu miejsce krwawa bitwa pomiędzy oddziałem 330 polskich Obronców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego, a przeważającymi siłami bolszewickiej 1. Armii Konnej Budionnego. Opór, jaki stawiła polska młodzież pozwoliła pozostałym oddziałom na bezpieczne wycofanie się i przygotowanie pozycji obronnych pod Lwowem. Mała stacja kolejowa Zadwórze stała się w okresie międzywojennym symbolem bohaterstwa.
Aby nie wpaść w ręce wroga, kpt Zajączkowski wraz z kilkoma żołnierzami popełnił samobójstwo. Zginął wówczas m.in. 19-letni Konstanty Zarugiewicz, uczeń siódmej klasy pierwszej szkoły realnej, obrońca Lwowa z 1918 roku oraz kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Jego matka, Jadwiga Zarugiewiczowa w 1925 r. wybrała jedną z trzech trumien ze zwłokami bohatera do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie zostały przewiezione z najwyższymi honorami.
Niedzielny program spotkania w suwalskiej Galerii Sztuki Stara Łaźnia składał się z kilku części. Był wykład historyczny „Tło historyczne Bitwy pod Zadwórzem” zaprezentowany przez prof. Krzysztofa Jabłonkę oraz wykład „Ormiańscy bohaterowie bitwy pod Zadwórzem” Macieja Bohosiewicza, przewodniczącego Rady Fundacji Armenian. Była także projekcja filmu “Ormiańska matka Jadwiga Zarugiewiczowa – symboliczna matka Nieznanego Żołnierza” oraz gra wielkoformatowa ”Zadwórze 1920″ i wystawa mobilna “Ormianie w Służbie Rzeczypospolitej” – prezentująca sylwetki polskich Ormian biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerem wydarzenia był Suwalski Ośrodek Kultury.