O bezpieczeństwie W PUZ

O bezpieczeństwie W PUZ

W czwartek 26 maja z udziałem przedstawicieli policji, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wykładowców suwalskiej uczelni oraz Zdzisława Przełomca przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach odbyła się w murach PUZ debata społeczna. Studenci oraz suwalska młodzież mogła dowiedzieć się m. in. jak chronić się przed oszustwami na blika, jak bezpiecznie wyjeżdżać do pracy za granicę czy jak unikać zagrożeń w sieci.

Debata odbyła się pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Uczestnicy mieli też możliwość poznania aplikacji „Moja Komenda” oraz programu: Dzielnicowy bliżej nas”. W debacie wzięli udział m. in.: podinsp. Bartosz Lorenc, Komendant Miejski Policji w Suwałkach, dr Edyta Kimera, prof. PUZ w Suwałkach, Beata Chrościńska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, podkom. Wioletta Kwaśniewska oraz sierż. szt. Katarzyna Uroda z suwalskiej policji.

Jednym z wniosków z debaty był fakt, że jednym z największych i najczęstszych problemem są oszustwa w internecie:

– Jeżeli korzystamy z internetu, korzystajmy z niego w sposób przemyślany i bezpieczny. Wiemy o tym, że w szczególności strony banków i portali aukcyjnych są stronami zabezpieczonymi taką popularną, widoczną w przeglądarce kłódką. Natomiast wszelkie formy przysyłanych nam linków, których nie powinniśmy otwierać, powodują, że dajemy się skusić i padamy ofiarą oszustów. Możliwości są przeróżne, maile z informacją o wygranej, kupowane, a nawet sprzedawane w internecie rzeczy. Klikając w tego typu linki podamy komuś swoją pełną internetową tożsamość. Przestrzegam przed zachowaniem czujności, abyśmy nie podawali swoich danych i je chronili, gdyż przestępcy tylko czekają, aż sami im te dane podanym – mówił podinsp. Bartosz Lorenc.

 

Źródło PUZ Suwałki

Top