O planach i podjętych działaniach w Parku Naukowo- Technologicznym Polska Wschód na konferencji prasowej poinformował jego nowy prezes Rafał Peszka. W konferencji uczestniczył też Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Nowy prezes Parku zamierza przede wszystkim wspierać przedsiębiorczość oraz wyjść z ofertą Parku poza miasto, region, a także poza granice Polski. Ważna dla niego jest też konsolidacja wewnętrzna firmy. Na początek wprowadził specjalizację pracowników i wynagradzanie ich na podstawie osiągniętych efektów. W laboratorium chemicznym przy ul. Innowacyjnej został zatrudniony koordynator, którego zadaniem będzie pomoc przedsiębiorcom. W tym laboratorium prowadzone będą zajęcia doskonalące dla nauczycieli i uczniów suwalskich szkół. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zainteresowani chemia, będą odbywać tam dodatkowe zajęcia.

– Z czasem takich programów chcemy zaproponować więcej, korzystając z wzorców zachodnich. Tam parki technologiczne i instytucje wspierające przedsiębiorczość oferują programy edukacyjne już od przedszkola. Mam nadzieję, że w Suwałkach też się tego doczekamy – powiedział Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Branże chemiczna, kosmetyczna i farmaceutyczna to sektory, na których skupia się nowy prezes Parku, prowadząc rozmowy z firmami z Polski, Litwy i Rosji.

– Pracowałem w Niemczech i wiem jak dla przedsiębiorców ważna jest odległość od firmy macierzystej. Stąd moje zainteresowanie współpracą z Litwą i Rosją. Gdybyśmy byli przy granicy z Niemcami, wtedy zapewne w kręgu naszego zainteresowania były firmy niemieckie- wyjaśnił prezes R. Peszka.

Dla nowego prezesa Parku najważniejsze sprawy to: poprawa sytuacji finansowej, poszerzenie oferty, uruchomienie programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz poprawa wizerunku spółki.

– Zapraszam ludzi z pomysłami, przedsiębiorców i osoby rozważające założenie własnej działalności lub zastanawiających się nad możliwościami realizacji projektu/pomysłu na otwarte spotkanie konsultacyjne w piątek, 18 września o godz. 17.00 przy ul. Innowacyjnej 1 – zaprosił prezes R. Peszka.

Rafał Peszka urodził się w 1976 r. w  Chełmnie. Ukończył chemię (specjalizacja biotechnologia) na Politechnice Gdańskiej i studia podyplomowe z zakresu farmacji i ekonomii na Politechnice Warszawskiej. Pisze pracę doktorską. Pracował w firmach polskich i w międzynarodowych korporacjach.

W najbliższym wydaniu Dwutygodnika Suwalskiego dłuższa rozmowa z prezesem Parku Naukowo- Technologicznego Polska Wschód Rafałem Peszka