Kiedy nowy budynek sądu?

Kiedy nowy budynek sądu?

Tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podpisał porozumienie w sprawie budowy nowych siedzib suwalskiego Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej przy ul. Utrata. Oba budynki mają stanąć w pobliżu Aresztu Śledczego na działce, którą suwalski samorząd miejski podarował Skarbowi Państwa. Wydawało się, że suwalczanie długo nie będą czekali na tę niezwykle potrzebną inwestycję, bo suwalski Sąd Okręgowy szybko podpisał umowę na opracowanie dokumentacji.

– Sąd Okręgowy w Suwałkach podpisał umowę z Biurem Projektowym w dniu 8 października 2018 r. na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę budynku dla Sądu Rejonowego w Suwałkach przy ul. Utrata. W związku z panującą w kraju od marca 2020 r. pandemią koronawirusa SARS-COV-2 wystąpiły utrudnienia w pracy Biura Projektowego i prowadzonych uzgodnieniach. W sierpniu 2020 r. Sąd Okręgowy w Suwałkach zawarł z Biurem Projektowym aneks do umowy wydłużający termin opracowania dokumentacji do końca października 2022 r. Obecnie Biuro Projektowe finalizuje opracowanie projektu koncepcyjnego, który uzyskał już wstępną akceptację Ministerstwa Sprawiedliwości. Na dzień dzisiejszy Inwestor – Sąd Okręgowy w Suwałkach może tylko planować rozpoczęcie budowy (2023–2024 r.). Po zakończeniu wymaganej procedury decyzję o rozpoczęciu zadania inwestycyjnego dotyczącego budowy budynku dla Sądu Rejonowego w Suwałkach podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości – wyjaśnia Katarzyna Bezdziecka, dyrektor Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Teraz suwalski Sąd Rejonowy znajduje się w czterech siedzibach przy: ul. L. Wa-ryńskiego (razem z Sądem Okręgowym), Sejneńskiej, Przytorowej i T. Kościuszki.

Przed czterema laty szacowano, że budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Suwałkach pochłonie ok. 46 mln zł. Dzisiaj ceny są dużo wyższe.

– Koszt budowy budynku dla Sądu Rejonowego w Suwałkach przy ul. Utrata określony zostanie po opracowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej w ZZK (Zbiorcze Zestawienie Kosztów) – informuje dyrektor K. Bezdziecka.

A zatem na nowy budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej suwalczanie jeszcze poczekają. Ile lat? Nie wiadomo. Mamy nadzieję, że trwające cztery lata opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej nie przedłuży się i znajdą się pieniądze na realizację obietnicy Ministerstwa Sprawiedliwości sprzed blisko trzech lat.

Top