Nowocześni seniorzy

Nowocześni seniorzy

W poniedziałek 23 października suwalscy seniorzy skupieni w Uniwersytecie 3 Wieku wzięli udział w niezwykłej wystawie fotograficznej uzyczonej przez  Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy z Białegostoku, a wykonanej w 2022r w ramach projektu SuperSTARSI – Seniorzy XXI wieku.

Przedsięwzięcie odbyło się w patio Państwowej Uczelni Zawodowej i miało miejsce w ramach kampanii promującej wizerunek współczesnych seniorów, jako osób aktywnych, rozwijających swoje pasje i zainteresowania oraz sprawnie korzystających z nowych technologii i zaangażowanych w życie społeczne swojego regionu i środowiska.

Każde z udostępnionych zwiedzającym 10 zdjęć wykonanych przez artystę fotografika Michała Hellera zostało zaopatrzonych w kod QR. Po zeskanowaniu kodu telefonem widzowie mogą wysłuchać wywiadu z osobą zaprezentowanych na fotografii.

Jak powiedziała Maria Lauryn, prezes Zarządu UTW:

– Nasze działanie ma na celu przełamywanie stereotypu seniora jako osoby z niepełnosprawnością, najczęściej smutnej i oczekującej wsparcia rodziny oraz społeczności lokalnej, którego rola społeczna ogranicza się do opieki nad wnukami. Jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu wystawa w Suwałkach, angażująca osoby starsze oraz wykorzystująca nowe technologie (…). Przy okazji dziękuję Jolancie Wołągiewicz i Bożennie Bednarek ze Stowarzyszenia Podlascy Seniorzy za udostępnienie tej wystawy oraz dyrekcji SOK i Krzysztofowi Niewulis za pomoc w jej transporcie z Białegostoku do Suwałk.

Po prezentacji wystawy licznie zgromadzeni uczestnicy przenieśli się do auli PUZ, gdzie bardzo interesujący wykład pod nazwą „Co chciałbyś wiedzieć o Wigierskim Parku Narodowym, ale boisz się zapytać” wygłosił dr Maciej Ambrosiewicz. Na zakończenie miał miejsce radosny jubileuszowy koncert Marka Zborowskiego-Weychmana.

Licznie zgromadzeni uczestnicy wyrazili radość ze spotkania, które, jak stwierdziła jedna ze studentek „miało w sobie wszystko, co jest ważne w życiu studenta, niezależnie od wieku, a więc kontakt z ciekawymi ludźmi, wiedzą, technologią i muzyką”.

Top