Jak informuje strona internetowa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Malow – suwalski producent mebli metalowych – uruchamia nowy zakład w SSSE, dzięki któremu poszerzy swoje zdolności produkcyjne. Ale póki co kompletuje zespół. Nawet 120 osób może znaleźć pracę w nowej fabryce. Otwarcie we wrześniu.

Malow to europejska czołówka w swojej branży. To firma-symbol Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działa w SSSE prawie od jej początku i jest jednym z najaktywniejszych podmiotów. Rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów. Są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy. Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie SSSE. Kolejne jej zakłady ulokowane są w Świnoujściu (Malow Skand) oraz w Charkowie na Ukrainie (LITPOL).

– Przygotowania do inwestycji trwały dwa lata. Budowa rozpoczęła się w połowie lutego tego roku. I szczęśliwie pierwszy raz od 20 lat w Suwałkach nie było zimy. Dzięki temu teraz kończymy już prace budowlane i jednocześnie uruchamianie dwóch linii produkcyjnych oraz linii lakierniczej. 1 września chcemy rozpocząć produkcję. Na przełomie 2015/2016 roku uruchomimy kolejną linię, ale już dużo szybszą niż te co mamy obecnie. Najnowocześniejszą w Europie – mówi Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Malow.

Malow 4 pochłonął około 65 mln zł, z czego najdroższa była technologia. W nowym zakładzie staną dwie, automatyczne linie mechaniczne plus linia lakiernicza oraz inne maszyny. To najwyższa europejska półka w technologii.

– Rozwój jest efektem wymagań rynku. Nowa fabryka to wynik wspólnego projektu z naszym ponad 10-letnim partnerem z Norwegii, który chce być głównym graczem na rynku skandynawskim w branży mebli metalowych. Podzieliśmy się zadaniami. On zajął się pozyskaniem rynku, a my przygotowaniem zdolności produkcyjnych – dodaje  Henryk Owsiejew.

Dziś w zakładach Malow 1,2,3 zatrudnionych jest ponad pół tysiąca osób. Następna fabryka to kolejne miejsca pracy. Część ze 120 osobowej załogi już została zrekrutowana. Organizacja i przygotowanie kadry trwa od blisko roku. Nowa technologia to też konieczność przyswojenia nowych informacji, nowych programów i technik. Z powodu uruchomienia Malowa 4, firma szkoli ok. 100 pracowników.

– Rynek wymaga od producentów dobrego wyrobu i jakości, a także dobrej ceny i krótkich terminów dostawy. Cieszę się, że w tym wyścigu wygrywają zarówno przedsiębiorcy jak i mieszkańcy gmin, w których funkcjonują strefy. Radość jest tym większa, gdy dotyczy reinwestycji. Świadczą o tym, że nasi przedsiębiorcy, doskonale sobie radzą, a my potrafimy stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju – komentuje Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Dotychczasowe trzy suwalskie hale zajmują ponad 15 tys. m kw. Dzięki nowej inwestycji przybyło 13 tys. mkw. Zwiększyły się również moce produkcyjne Malowa o aż 50 proc. Nowy zakład ma generować wartość sprzedaży na poziomie ok. 60 mln zł rocznie. Dziś jest to 120 mln zł.

 

Malow

powstał w 1998 r. Sześć lat później uruchomił zakład w Charkowie (Ukraina). W 2008 r. zbudowano kolejna halę w Suwałkach. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, obecnie przeszło pół tysiąca osób, głównie z Suwałk i okolicy. Co roku prawie 60 proc. produkcji trafia na eksport (od Skandynawii, przez Niemcy, Czechy, kraje Beneluksu i nadbałtyckie, nawet do Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

O SSSE
Na koniec 2014 r. w Suwalskiej SSE działało 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.

W listopadzie 2014 r. został złożony wniosek o poszerzenie o prawie 250  ha. Miałoby powstać osiem nowych podstref (Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród oraz Sejny), a trzy już istniejące miałyby się powiększyć. Podstrefa Suwałki ma się powiększyć o 46 ha, Białystok ma zyskać prawie 65 ha, a Grajewo 9,3 ha. Nowa podstrefa miałaby powstać także w Zabłudowie na blisko 13 ha oraz w Ostrowii Mazowieckiej (4,2 ha) i Olecku (25,3 ha). Samorządy bardzo mocno zabiegały o strefę zwłaszcza na tych terenach, które przygotowały pod inwestycje z wykorzystaniem unijnych dotacji na ten cel.

Źródło: strona internetowa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej