Suwalskie Stowarzyszenie Amazonka prowadzi działania na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia w stanie sprawności fizycznej i psychicznej, a także włączaniu tych osób w aktywne życie środowiska lokalnego w dziedzinie społecznej i kulturalnej.
W 2020 roku organizujemy dla pań po operacji piersi formy pomocy dofinansowane przez Miasto Suwałki w ramach zadań publicznych: „Wspieranie działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia Amazonek” i Zarząd Województwa Podlaskiego – „Weź zdrowie w swoje ręce!”.
Zapraszamy zainteresowane panie, zwłaszcza po 65 roku życia na zajęcia z zakresu indywidualnej edukacji i rehabilitacji, która będzie polegała na przeprowadzeniu serii zabiegów rehabilitacyjnych i edukacji oraz na przeprowadzeniu wsparcia psychologicznego u adresatek zadania publicznego po 65 roku życia. Każda seria to 5 jednogodzinnych zajęć z fizjoterapeutką raz w tygodniu w ciągu 5 tygodni oraz 2 godziny indywidualnych konsultacji psychologicznych. Na pierwszej wizycie fizjoterapeutka dokona oceny stanu każdej z uczestniczek i zaleci zabiegi, które będą wykonywane na kolejnych spotkaniach. Wszystkie zalecenia zostaną opisane w karcie indywidualnej edukacji i rehabilitacji prowadzonej oddzielnie dla każdej z uczestniczek. Wykwalifikowana w tym kierunku fizjoterapeutka przeprowadzi indywidualną edukację i rehabilitację której głównym celem jest usprawnienie przepływu chłonki i zmniejszenie obrzęków limfatycznych oraz poprawa ruchomości obręczy barkowej, zmniejszenie bólu po stronie operowanej, nauka prawidłowej postawy. Dzięki rehabilitacji ruchowej i masażom limfatycznym następuje zwiększenie zakresu ruchów w stawach okolicy operowanej, poprawa krążenia krwi i przemieszczania płynów ustrojowych. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia prowadzą do likwidacji objawów zastoinowych i obrzęków, poprawia się sprawność całej kończyny górnej po stronie operowanej oraz wzmacniają mięśnie kręgosłupa, co umożliwia korekcję nieprawidłowej postawy.
Działania profilaktyczne obejmują przede wszystkim: pielęgnację i ochronę skóry oraz unikanie czynników, które mogą wyzwalać obrzęk lub nasilać już istniejący.
Porady psychologa będą odbywały się w Ośrodku Terapii Amazonek. Psychologiczne konsultacje indywidualne przyjmują formę ze względu na oczekiwania zainteresowanej osoby, np.: rozmowy diagnostyczne pomagające ocenić stan emocjonalny, potrzeby i oczekiwania wobec grupy wsparcia, psychologa czy też innych osób wspierających, interwencja psychologiczna w czasie kryzysu (wiadomości o nawrocie choroby, zakończeniu leczenia przyczynowego, utraty pracy czy niespodziewanej śmierci bliskiej osoby), psychoedukacja (np. nauka metod odprężenia, nauka sposobów radzenia sobie z krytyką), poradnictwo w sytuacji kryzysu rozwojowego lub w wypadku trudności przystosowawczych (np. szukanie nowych sposobów rozwiązania problemu, wzmocnienie w przeprowadzonych zmianach – poszukiwanie pracy jako osoba niepełnosprawna po przekwalifikowaniu).
Każda osoba po operacji onkologicznej piersi może również skorzystać z indywidualnej porady
doświadczonej rehabilitantki. Edukacja pacjentek po leczeniu chirurgicznym raka piersi polega na nauce podstawowych ćwiczeń wykonywanych przez pacjentkę po zabiegu, właściwego układania kończyny górnej strony operowanej na specjalnym klinie, naukę oddychania oraz automasażu kończyny po stronie operowanej w celu zapobiegania zastojowi chłonki w kończynie i okolicy interwencji chirurgicznej.
Stowarzyszenie podejmuje także inicjatywy wspierające rozwój duchowy kobiet zmagających się z pytaniami o sens życia i cierpienia w aspekcie kruchości życia ziemskiego. Wiele osób odkrywa na nowo wartości, takie jak wiara, religia, zbliżanie się do Boga, co stanowi źródło siły podczas trudnego procesu leczenia i nadaje sens doświadczeniu związanemu z rakiem.
Z myślą o pogłębieniu życia duchowego Wspólnota ”Amazonek” w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 15.00 uczestniczy w Koronce w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a następnie w Eucharystii i nabożeństwie ku czci św. Peregryna – patrona chorych na raka. Jest to szczególna okazja do poczucia jedności i solidarności z osobami chorymi, ich rodzinami i bliskimi.
Szczegółowe informacje o poszczególnych zajęciach można uzyskać pod nr telefonu: 691 845 258 oraz 512 077 617
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane kobiety, którym udało się nie tylko dzielnie walczyć z chorobą, ale wygrać i pomimo przeciwności losu, wciąż nieustraszenie brnąć przez życie. A co najważniejsze – robić to z uśmiechem i nie czuć się przy tym samotnie.