Klub Radnych „Suwałki Przyszłości” na konferencji prasowej (27 kwietnia) przedstawił swoje nowe inicjatywy. Nowe pomysły klubu zaprezentowali  Jacek Niedźwiedzki i Wojciech Pająk.
Miasto Suwałki będzie realizować projekt pn. „Zielone Suwałki”. W jego ramach ma nastąpić częściowe „rozbetonowanie” nawierzchni utwardzonych m.in. Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej. Chcemy podkreślić, iż jest to słuszny kierunek działań suwalskiego samorządu. Natomiast my jako klub „Suwałki Przyszłości” chcemy zwrócić uwagę co jeszcze można zrobić w zakresie „odbetonowania” otoczenia placu, a konkretnie jak niewielkim nakładem sił i środków finansowych można ocieplić chłodne elewacje Urzędu Miejskiego (tzw. ambasady przy ul. T. Noniewicza) i sąsiadującego z nim budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury. Plantację kwiatów, które dekorują przestrzeń publiczną prowadzi Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach i to stąd powinny pochodzić kwiaty zdobiące elewację tych budynków. Mamy również pomysł na stworzenie tzw. „oazy zieleni” wykorzystując otoczenie fontanny zlokalizowanej przy ul. Krótkiej. Niedługo przedstawimy Państwu koncepcje jak niewielkim nakładem sił i kosztów może zmienić się to miejsce z betonowego na „zielone” – między innymi takie propozycje przedstawili radni.

W spotkaniu uczestniczyła również Paulina Dydzińska, która przedstawiła swoją inicjatywę, aby w kilku punktach miasta zostały ustawione ławki dla matek karmiących. Miałby to być intymny kącik dla matki jak i dziecka, zabezpieczone byłyby daszkiem w razie deszczu oraz ściankami bocznymi. Poza tym miałby zostać dołączony przewijak.

Chciałabym aby zostały postawione w takich miejscach jak Plac Marii Konopnickiej, Park Konstytucji 3 Maja oraz na suwalskich bulwarach – powiedziała P. Dydzińska.

Cumulus – Szkolny Budżet Partycypacyjny, to najnowszy pomysł  Klubu Radnych „Suwałki Przyszłości”. Szkoły, w ramach tego projektu, miałyby otrzymać po 3 tys. złotych od 2024 roku, a w kolejnych latach po 5 tys. zł. Szkoły miałyby we własnym zakresie stworzyć regulamin. Z budżetu miejskiego na realizację Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego w pierwszym roku miałoby zostać przeznaczona kwota 135 tys. zł. W tej kwocie zawarte mają być pieniądze dla szkół oraz wynagrodzenie dla organizacji, która przeprowadzi warsztaty wśród uczniów.

#przySZŁO – Spacery Przyszłości – to kolejna z inicjatyw, o której mówili radni J. Niedźwiedzki i W. Pająk. Spacery mają odbywać się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Na każdym ze spotkań ma być inny temat wiodący, a na każdym spacerze towarzyszyć będzie inny radny z klubu „Suwałki Przyszłości”. O terminie pierwszego spotkania klub poinformuje wkrótce.