Dwoje uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach, Edyta Hołdyńska i Piotr Milewski,  uczestniczyło w praktykach zagranicznych organizowanych przez Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.  Uczniowie klasy o profilu technik rolnik wyjechali do Niemiec na trzymiesięczne praktyki (lipiec – wrzesień). Staż zawodowy organizowany był w ramach projektu pod nazwą „Nowe umiejętności – większe szanse na europejskim rynku rolnym – staż zawodowy uczniów szkół rolniczych”. Został on dofinansowany  w ramach projektu ERASMUS+ , który jest realizowany przez  Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie- projekt nr 2014-1-PL01-KA102-000721.

Pierwsze dni stażu uczniowie spędzili w niemieckiej szkole rolniczej i poświęcali czas na doskonalenie języka niemieckiego, poznali program praktyk, a także przeszli wstępne przeszkolenie. Później przenieśli się do gospodarstw rolnych w Heidekultur w regionie Cuxhaven i Bahlburg.

Podczas stażu uczniowie poznali zasady funkcjonowania dużych i nowoczesnych gospodarstw rolnych.  Staż odbywali w rodzinnych gospodarstwach, uczestniczyli w codziennym życiu, pracowali razem z gospodarzami, razem też spędzali wolny czas. Zostali przyjęci bardzo serdecznie. Podczas pobytu w Niemczech  stali się niemalże członkami rodzin.

Stażyści mieli też możliwość poznać lokalne zwyczaje, sposób spędzania wolnego czasu, zwiedzić Muzeum Rolnictwa Niemieckiego, uczestniczyć w konkursie orki starymi maszynami. Pracodawcy zorganizowali także liczne atrakcje, młodzież miała okazję lecieć helikopterem, odwiedzić park rozrywki Hide Park Soltan, a także zrobić zakupy i zwiedzić Hamburg. Staż okazał się doskonałym doświadczeniem życiowym, pozwolił poznać pracę gospodarstw w Niemczech. Uczniowie przyjechali pełni pomysłów, zadowoleni i przekonani, że wrócą tam za rok. Zachęcamy uczniów szkół rolniczych do wzięcia udziału w projekcie organizowanym przez Towarzystwo Umiejętności Rolniczych.