W Ogrodzie Rozmarino w Suwałkach można oglądać nową wystawę fotografii Anny Partyńskiej pt. „Hakuna Matata”.

Autorka tak mówi o swojej wystawie:

„Hakuna Matata” – zwrot, który został spopularyzowany za pośrednictwem filmu „Król Lew”. Większości z nas kojarzy się zapewne z radosnym mottem piosenki śpiewanej przez beztroską parę przyjaciół (surykatkę i guźca), przemierzających afrykańskie bezdroża. Niewielu zdaje sobie sprawę, że jest to często używane przez tubylców wyrażenie w języku suahili, który jest oficjalnym językiem urzędowym w Tanzanii, Ugandzie i Kenii. Oznacza dosłownie „nie ma problemu”, „nie martw się”. Zwrot ten jest niemal wszechobecny na ulicach afrykańskich miasteczek i wiosek, czym miejscowa ludność ochoczo przyprawia o uśmiech przybywających turystów.

Wizyta w wiosce Masajów pozwoliła mi utrwalić codzienne życie tej ponad wszelką wątpliwość ciekawej półkoczowniczej grupy etnicznej. Ich zwyczaje do dziś wprawiają w zdziwienie mieszkańców Europy. Lot balonem nad bezkresem równiny Serengeti ukazał z całkiej innej perspektywy, wielokrotnie w literaturze opisywane, słynne afrykańskie wschody słońca. Z kolei obserwacja dzikiej zwierzyny na terenie tego ogromnego, nienaruszonego ludzką ręką ekosystemu budzi zarówno zachwyt, jak i momentami przerażenie. Dla człowieka na codzień żyjącego w środowisku miejskim obserwacja równowagi w środowisku naturalnym inspiruje do rozważań nad dobrostanem jakim jest otaczająca nas przyroda.

Zdjęcia powstały w czasie pobytu na terytorium Kenii oraz Tanzanii w styczniu 2023 r. 

Wystawa powstała dzięki inicjatywie Galerii – Pizzerii ROZMARINO oraz Stowarzyszenia PAcamera CLUB – Mała Szkoła Fotografii. Wystawa będzie udostępniana z zachowaniem prawnych obostrzeń regulujących społeczny dostęp do instytucji kultury w Polsce.