W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu promującym książkę „Narodziny Królowej Jaćwingów” napisaną przez Justynę Orłowską i Kamila Kamińskiego. Opowiada ona o zaginionym ludzie zamieszkującym do późnego średniowiecza obszar pomiędzy środkowym Niemnem, Narwią a Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Jaćwingowie, znani też jako Jaćwięgowie, byli jednym z najbardziej wojowniczych i najpotężniejszych ludów bałtyjskich. Prowadzili razem ze spokrewnionymi z nimi Prusami i Litwinami liczne wojny i napady rabunkowe najeżdżając ziemie krzyżackie, ruskie i polskie. Ostatecznie Jaćwingowie wyginęli w wyniku ekspansji zakonu krzyżackiego oraz asymilacji przez ludy ościenne.

Książka J. Orłowskiej i K. Kamińskiego to saga o pogańskim ludzie, dziś niemal zupełnie zapomnianym. Pozostałością po nich są zaledwie kurhany i artefakty, głównie z kości i kamieni. Nie była to społeczność piśmienna, zatem nie mogły po niej pozostać żadne spisane świadectwa. Pamięć zachowała się jedynie w nazwach miejscowości i jezior oraz nazwiskach mieszkańców tych ziem. Oprócz waleczności Jaćwingowie charakteryzowali się swoją specyficzną kulturą i wierzeniami. Ich świat był zbyt długo wielkim nieobecnym w polskiej wyobraźni. Dziś wraca m.in. za sprawą pozycji naukowych, ale także opowieści fantasy. Główną bohaterką sagi „Narodziny Królowej Jaćwingów” jest Egle, strażniczka Jaćwingów, której przyszło stawić czoła Krzyżakom, czyli jednej z największych potęg zachodniego rycerstwa. Jak podaje Wydawnictwo Regnum Inspiratio: “Narodziny Królowej Jaćwingów to opowieść o wartościach i obronie przed zagładą. To  polska saga o wielkich wojownikach z Jaćwieży. Skandynawowie mają wikingów, my Jaćwingów”.

Na spotkaniu promocyjnym można było posłuchać ciekawostek o publikacji, zrobić zdjęcie z autorami sagi, a także nabyć książkę w promocyjnej cenie. Pytań nie brakowało, a dotyczyły one inspiracji, którą mieli autorzy, by podjąć się takiej tematyki. Pytano także o umiejętności połączenia mitów i fikcji literackiej z artefaktami i faktami historycznymi. Dociekano, czy problematyka dotycząca Jaćwingów może cieszyć się zainteresowaniem współczesnych odbiorców. Autorzy chętnie i barwnie odpowiadali na zgłoszone pytania. Dziękując za organizację spotkania, życzyli też powodzenia w realizacji inwestycji przyszłej Medioteki, która będzie mogła realizować wiele inicjatyw, w tym spotkań literackich, na które jak widać jest tak duże zapotrzebowanie, że aż brakuje miejsc siedzących.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz z zastępcą Romanem Rynkowskim oraz Zdzisław Przełomiec z radnymi: Tadeuszem Czerwieckim i Jackiem Roszkowskim. Obecna była także naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Agnieszka Małka. Gospodarzem spotkania była dyrektor Biblioteki M. Konopnickiej Maria Kołodziejska.

Dziękując uczestnikom spotkania prezydent Cz. Renkiewicz wyraził zadowolenie z podjęcia się przez autorów nowej książki o Jaćwingach, czyli tematyki wyjątkowo bliskiej Suwalszczyźnie i życzył kontynuacji „jaćwieskiej misji”. Zaprosił ponadto do przyjazdów do Suwałk i udziału w wydarzeniach kulturalnych i turystycznych.