Tegoroczna Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej związana była przede wszystkim z patronką suwalskiej książnicy. Nie mogło być inaczej w Roku Marii Konopnickiej. Były spotkania, turniej i koncert, a przede wszystkim było dużo zabawy i wielu  suwalczan.

Noc Bibliotek rozpoczęła się finisażem wystawy „A co wam śpiewać, laleczki?”. Był  turniej gry planszowej „Suwalczanka” zainspirowanej biografiami ciekawych suwalczanek. Gra wymagała od uczestników wiedzy o Suwałkach i Suwalszczyźnie oraz o słynnych suwalczankach m.in. Marii Konopnickiej, Klotyldzie Dargielowej, Jadwidze Towarnickiej czy Aleksandrze Piłsudskiej. Jak zawsze nie zabrakło czegoś dla dzieci: teatrzyk kamishibai i gra plenerowa „Krasnoludki” oraz film dla dzieci i pyszny tort.

Było spotkanie z Romanem Rynkowskim autorem książki „Bajka o królu Tomaszu” oraz Piotrem Malczewskim, który zaprezentował pokazy fotografii: „Kraina Czarnej Hańczy”, „Widziane w wodzie”, „Bocian biały” i „Suwalszczyzna z lotu ptaka”. Biblioteczna Pracownia Digitalizacji Historii Mówionej udostępniała bilety na podróże w przeszłość Suwałk. Posiadacz biletu mógł wybrać z katalogu (dostępnego w Pracowni) miejsce i przenieść się tam w czasie – posłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i na koniec zrobić sobie jedno pamiątkowe zdjęcie „w przeszłości”, potwierdzające udział w podróży sentymentalnej. Pojawił się nawet kontroler w kolejarskim mundurze, który sprawdzał bilety. Można też było oddać książki bez obaw o kary za przetrzymywanie.

A na zakończenie zespół „Krasnale Konopnickiej” wstąpił z koncertem „Siwy dym”. Trzech muzyków, zainspirowanych muzyką etniczną wykonywaną na afrykańskich djembe oraz pochodzącym z północnej Australii didgeridoo, przeniosło uczestników na chwilę w bajkowy klimat.