W czasie tegorocznej Nocy Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej można było zobaczyć nową suwalską Mediatekę wybudowaną przez instruktorki MidiCentrum, które stworzyły ją z klocków lego w ciągu 10 dni. Atrakcji na suwalskiej Nocy Bibliotek nie brakowało. Nic dziwnego, że pojawiło się na niej wielu Suwalczan, a wśród nich zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.
Dyrektor suwalskiej Biblioteki Maria Kołdziejska zachęcała uczestników Nocy Bibliotek do wyrażenia swojej opinii o planowanej budowie Mediateki. Aby to ułatwić każdy mógł wirtualnie pospacerować po Mediatece oraz obejrzeć jej makietę wykonaną przez instruktorki z MidiCentrum. Na zdjęciu obok dyrektor Biblioteki i zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski.
Paulina Polcyn-Nowacka oprowadzała po wystawie ilustracji do właśnie wydanej książki „Kim Jestem?”. Ilustracje tworzone są ręcznie na papierze, malowane akwarelami, rysowane kredkami. „Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” to filmowo-zdjęciowa opowieść o ludziach kultury spoczywających na suwalskim cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Przypomniane zostały ich sylwetki i dokonania, które warto zachować w pamięci, bo wywarły ogromny wpływ na suwalskie życie kulturalne w XIX i XX wieku. Często większy niż wiele postaci, które najczęściej bywają kojarzone z suwalską kulturą.
Na wystawie przed budynkiem biblioteki przy ul. E. Plater 33A przypomniano ludzi suwalskiej kultury, którzy spoczywają na suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej, w tym m.in. Jadwigę Towarnicką (bibliotekarkę, działaczkę społeczną, inicjatorkę budowy pierwszego budynku biblioteki w Suwałkach), Janinę Kraśko (nauczycielkę muzyki, założycielkę Społecznego Ogniska Muzycznego w Suwałkach) i Kazimierza Górnickiego (artystę malarza, nauczyciela rysunku i kaligrafii w gimnazjum rządowym w Suwałkach). Wystawę można oglądać jeszcze przez kilka tygodni.
Przed półwieczem na górze Krzemianucha otwarto Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze, dzięki któremu suwalczanie oraz mieszkańcy Suwalszczyzny i części Mazur mogli oglądać programy Telewizji Polskiej i słuchać programów Polskiego Radia. Od blisko 30 lat za pośrednictwem tej stacji transmitowane były też programy komercyjnych stacji telewizyjnych i radiowych.
Swoimi wspomnieniami podzielił się Franciszek Łupiński, który w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Krzemianucha pracował przez 30 lat i na dodatek prowadził jego kronikę. Pan Franciszek jest świadkiem historii Suwalskiej Biblioteki Pamięci, a jego wspomnienia znajdują się zasobach Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej.
Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się „Bajkowe seanse z teatrzykiem kamishibai i gitarą”
Dzieci z rodzicami mogły uczestniczyć w warsztatach z SOWA Suwałki – „Zrób sowę z SOWĄ, czyli kreatywny recykling”. Każdy mógł stworzyć własną sowę z płyty CD i ozdobić ją według swojego pomysłu.
Jak co roku, „Noc Bibliotek” to „Noc Bez Kar” – w tym dniu można było oddać książki bez obawy o karę za nieterminowy zwrot. Były też podziękowania dla sponsorów, którzy wsparli zakup książek do suwalskiej Biblioteki. A są to: Bank Spółdzielczy w Suwałkach, Racis Development Suwałki, Hotel Szyszko Tomasz Szyszko/Mirage Centrum BHP Suwałki, „REM-BUD” Sp. z o.o.
Na zakończenie wieczoru była „Tiara Przydziału”, potem film dla dzieci, a dla nieco starszych „Koncert cieni i barw”, podczas którego wystąpili uczniowie klas akordeonu i gitary Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.
Wystawę i spotkanie „Zasłużeni – zapamiętani i zapomniani” zrealizowano w ramach projektu „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” dofinansowanego ze środków Fundacji BGK z programu „Moje małe ojczyzny”.