Początki suwalskiego hospicjum sięgają lat 90-tych XX wieku. Pracownicy medyczni wykonywali wtedy swoją pracę na zasadach wolontariatu. Teraz Zespół Opieki Paliatywnej jest jednostką obejmującą swoim działaniem województwo podlaskie oraz część województwa warmińsko-mazurskiego. Pracownicy suwalskiego hospicjum pomagają chorym i ich rodzinom w najtrudniejszych chwilach życia.

– Codziennie suwalskie hospicjum opiekuje się 72 pacjentami, a opieką długoterminową obejmuje ok. 80 pacjentów
– Na miejsce w hospicjum stacjonarnym czeka się maksymalnie do 1 miesiąca
– Po zakończeniu rozbudowy będzie więcej łóżek w suwalskim hospicjum. Do dotychczasowych 26 łóżek dojdzie kolejnych 14
– Można wspomóc suwalskie hospicjum poprzez przekazanie 1% z podatku PIT na Stowarzyszenie Hospicjum Suwalskie KRS 0000321667

Suwałki Irena Mickiewicz O trudnej, ale niezwykle potrzebnej pracy hospicjum rozmawiamy z Ireną Mickiewicz,

dyrektorem SP Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach.

 

– Jakie były początki suwalskiego hospicjum?
– Od 1993 r. do 1996 r. opieka paliatywna w Suwałkach działała jako Towarzystwo Opieki Hospicyjnej/Paliatywnej. Następnie zdołaliśmy przekształcić się w Wojewódzki Zespół Opieki Paliatywnej, a w dalszej kolejności w Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach. Przeszliśmy w tym czasie długą drogę od trzech niewielkich pomieszczeń usytuowanych w budynku przy ul. M. Reja 69 B do budynku o powierzchni ok. 3 000 metrów kwadratowych, zbudowanego na potrzeby Hospicjum przy ul. Szpitalnej 54. Był to dla nas wszystkich ogromny wysiłek, ale oczywiście było warto. W 2021 r. będziemy obchodzić 25 lecie istnienia.

– Na jaką pomoc mogą liczyć pacjenci w hospicjum?
– Sprawujemy opiekę nad pacjentami, którzy zbliżają się nieuchronnie do śmierci. Staramy się zapewnić im godne odejście bez bólu i cierpienia. Pomagamy rodzinom w opiece nad ciężko chorymi pacjentami w domu. Otaczamy opieką medyczną również pacjentów przewlekle chorych, mających duże problemy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Opieką hospicyjną codziennie obejmujemy 72 pacjentów, natomiast tzw. świadczeniami z zakresu opieki długoterminowej około 80 pacjentów. Zatrudniamy na umowę o pracę 36 pracowników.
Oferta nasza dotyczy wszystkich rodzajów świadczeń medycznych dostępnych w NFZ przeznaczonych dla opieki paliatywnej i długoterminowej. W swojej strukturze organizacyjnej posiadamy: Hospicjum Stacjonarne, Hospicjum Domowe w Suwałkach i Augustowie, Hospicjum Domowe dla Dzieci, Zakład Opiekuńczo Leczniczy, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Pacjentów Wentylowanych Mechanicznie, Domową Opiekę nad Pacjentami Wentylowanymi Mechanicznie, Domową Opiekę nad Dziećmi Wentylowanymi Mechanicznie, Domowe Żywienie Dojelitowe.

– Jak długo trzeba czekać na miejsce w suwalskim hospicjum?
– Do ZOL-u czas oczekiwania jest zawsze bardzo długi, może wynosić nawet 11 miesięcy. Zachęcam więc do wcześniejszego składania wniosków o przyjęcie. Natomiast do świadczeń hospicyjnych czas oczekiwania teraz nie jest długi i sięga maksymalnie do 1 miesiąca, chociaż jeszcze niedawno do Hospicjum Stacjonarnego na przyjęcie również czekano parę miesięcy.
Szybsze przyjęcie jest możliwe u pacjentów mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli pacjent nie posiada takiego orzeczenia, czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Warto więc zadbać o to, aby chory jak najszybciej otrzymał takie orzeczenie.

– Widzimy, że trwają prace przy budynku suwalskiego hospicjum. Co powstaje?
– Obecnie trwają prace nad dalszą rozbudową naszej placówki. W rozbudowanej części planujemy usytuowanie ZOL-u dla pacjentów wentylowanych mechanicznie na 14 łóżek. Pozwoli to nam również na zwiększenie liczby łóżek w ZOL (standardowym) o 6 łóżek. Mam nadzieję, że czas oczekiwania się skróci. Budowa powinna zakończyć się do 30 kwietnia 2020 r. Realizujemy również projekt „Poprawa jakości i dostępności usług w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej w Suwałkach” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu zakupimy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, który pozwoli na zmniejszenie cierpień chorych i ułatwi pracę personelowi medycznemu.

– Jak suwalczanie mogą wesprzeć suwalskie hospicjum?
– Hospicjum ściśle współpracuje z organizacją pożytku publicznego Stowarzyszenie Hospicjum Suwalskie – KRS 0000321667, które zbiera środki finansowe z 1% i przeznacza je na pomoc dla SP Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach. Dziękuję im za to bardzo serdecznie. Jednocześnie w imieniu Stowarzyszenia proszę mieszkańców Suwałk o to, aby rozliczając podatek za rok 2019 pamiętali o Stowarzyszeniu Hospicjum Suwalskie.

– Dziękujemy za rozmowę.

Jesteśmy pewni, że suwalczanie będą pamiętali o suwalskim hospicjum, a my na łamach „DwuTygodnika Suwalskiego” na pewno będziemy przypominać o tej możliwości wsparcia hospicjum. Pracownikom suwalskiego hospicjum dziękujemy za ich niezwykle trudną i potrzebną pracę.