Nastrojowo i nieco sentymentalnie w Bibliotece

Nastrojowo i nieco sentymentalnie w Bibliotece

5 grudnia w wypełnionej po brzegi sali im. J. Towarnickiej suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej rozbrzmiewała niezwykle nastrojowa muzyka w wykonaniu suwalczanki Nuli Stankiewicz i wirtuoza gitary Janusza Strobla. Koncert był niezwykle ciepły, pogodny i nieco sentymentalny. Ciepły i pogodny, bo taka była muzyka w wykonaniu niezwykłego duetu Stankiewicz-Strobel. Ona – subtelna, nastrojowa, śpiewająca melodyjnie. On – wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej muzyki rozrywkowej. Koncert był też nieco sentymentalny, bo N. Stankiewicz w jego trakcie powracała do lat młodości spędzonych w Suwałkach. Szczególnie ciepło wspominała nauczycielkę języka polskiego z suwalskiej Szkoły Podstawowej nr 6 – Jolantę Hinc-Mackiewicz.

Nula Stankiewicz zadebiutowała jako laureatka konkursów poezji śpiewanej, występowała w wielu składach, a od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. W 2013 r. wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”, a po blisko dwustu koncertach z tym repertuarem N. Stankiewicz stworzyła koncert poświęcony Jonaszowi Kofcie. Janusz Strobel – jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej i kompozytor piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny duet gitar klasycznych Alber – Strobel. Założyciel wielu formacji muzycznych. Współtwórca kilkudziesięciu płyt.

Koncert w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej zrealizowano w ramach projektu „Malowane wierszem Konopnickiej” dofinansowanego z budżetu Miasta Suwałki. Koncert poprzedziła krótka prezentacja rodziny M. Konopnickiej i ich wizycie w Suwałkach.

N.Stankiewicz i J. Strobel wystąpią jeszcze 6 grudnia w Suwalskim Ośrodku Kultury w Sali im. A. Wajdy przy ul. Jana Pawła II 5. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Podczas mikołajkowego koncertu zostaną zaprezentowane utwory z płyty „Niezapominajki”, wydanej w tym roku przez Narodowe Centrum Kultury dla upamiętnienia Marii Konopnickiej – słynnej pisarki i patronki roku. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które są do pobrania w kasie SOK przy ul. Jana Pawła II 5 oraz na www.bilety.soksuwalki.eu

Podczas koncertu przed publicznością w SOK wystąpią:

  • Janusz Strobel – muzyka, aranżacje, kierownictwo muzyczne, gitara
  • Nula Stankiewicz – śpiew,
  • Mariusz „Fazi” Mielczarek – klarnety, saksofony,
  • Paweł Pańta – kontrabas,
  • Cezary Konrad – perkusja i instrumenty perkusyjne,
  • Kwartet Primavista w składzie: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Wojciech Hartman – II skrzypce,  Marek Czech – altówka, Tomasz Baszczak – wiolonczela,
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Suwalski Ośrodek Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Top