W poniedziałek ( 3.08) w godz. 10-16 w Suwałkach będzie można bezpłatnie sprawdzić swój słuch. Wystarczy odwiedzić słuchobus, który pojawi się obok sklepu „ Biedronki” przy ul. Pułaskiego 54. Słuchobus to mobilne laboratorium badania słuchu, w którym każdy może bezpłatnie sprawdzić słuch i skorzystać z porad specjalistów
Dlaczego trzeba badać słuch
- Słuch nie łamie się jak noga – nagle, w jednej chwili. Do jego utraty dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.
- Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku.
Dlaczego?
Ponieważ niedosłuch to choroba podstępna, powolna i niemal bezobjawowa – a przez to wszystko niezwykle trudna do wychwycenia bez pomocy specjalistów. Tylko systematyczne testy dają wiedzę na temat stanu słuchu. Często przez lata nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z tym jakikolwiek problem. Radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno.
Słuch jest najbardziej ignorowanym przez Polaków zmysłem. Bombardujemy uszy decybelami, nic nas nie chroni przed hałasem ulicznym, w pracy nie stosujemy ochronników słuchu. Tymczasem wystarczy raz w roku poświęcić zaledwie kwadrans, aby dowiedzieć się, czy wciąż dobrze słyszymy.
Fakty:
- Szacuje się, że w Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem1.
- Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków.
- Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce2.
- Ubytek słuchu jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w naszym kraju.
- Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli. Długotrwałe narażenie uszu na taki poziom hałasu może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.
Jak w prosty sposób sprawdzić swój słuch?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy trudno jest Ci śledzić tok rozmowy w restauracji lub w miejscach, gdzie panuje hałas?
- Czy lepiej słyszysz widząc osobę, która do Ciebie mówi?
- Czy Twoi najbliżsi narzekają, że radio lub telewizor są przez Ciebie ustawione zbyt głośno?
- Czy masz kłopot ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiasz przez telefon?
- Czy czujesz się zmęczony po spotkaniach rodzinnych, bo wyczerpało Cię wytężanie słuchu, po to, aby usłyszeć co i kto mówi?
Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedź jest twierdząca, radzimy wykonywać profesjonalne testy słuchu co najmniej raz na 12 miesięcy.
Testy w Słuchobusie są krótkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Jak wyglądają?
- Test ecola – bardzo krótki, przesiewowy test, w trakcie którego każdemu „podajemy” przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB w czterech częstotliwościach (500, 1000, 2000, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Ci pacjenci, którzy nie usłyszą wszystkich sygnałów, kierowani są od razu na dokładniejsze badanie audiometryczne, wykonywane oczywiście na miejscu, w SŁUCHOBUSIE.
- Badanie audiometryczne – określa próg słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Pacjenci mają założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizują moment pojawienia się dźwięku. Test rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany jest sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Testujący stopniowo zwiększa natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy dziecko usłyszy go i naciśnie przycisk. Badanie wykonywane jest w 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz). Każda osoba otrzyma wynik badania, który na miejscu będzie objaśniony przez naszych protetyków.
Źródło: sluchobus.pl