Podobnie jak w całym kraju, w Suwałkach w sobotę (11.11) odbędą się uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po 123 latach zaborów nasz kraj ponownie wrócił na mapę Europy.

11 listopada 2017 roku w Suwałkach to: uroczyste obchody organizowane przez władze samorządowe z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca, gra miejska, patriotyczny koncert i marsz niepodległości. 

Uroczystości tradycyjnie zaczną się o godz. 9.30 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje władz samorządowych przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

Godzinę później w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk. Po nabożeństwie zebrani przejdą pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu zaplanowano okolicznościowe przemówienia Prezydenta Suwałk i zaproszonych Gości, Apel Pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów.

Swoją propozycję z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało też Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W Muzeum im. Marii Konopnickiej przy ul. Kościuszki 31 w godz. 14.00 – 17.00 odbędzie się gra miejska ,,W drodze do niepodległości”.

O godz. 19.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul Jana Pawła II 5 ze specjalnym programem ,,w świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Narodowe Święto Niepodległości Zespół uczci najnowszym widowiskiem. Tancerze ,,Suwalszczyzny” zachwycą m.in.: polonezem, mazurem, polką, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Na scenie wystąpią również Justyna i Natalia Ołów w utworach ,,Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy ,,Oj, nasi jadą”.

Warto dodać, że jak co roku swoje obchody Narodowego Święta Niepodległości organizują też młodzi suwalczanie. M.in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej zapraszają do udziału w Marszu Niepodległości, który w sobotę o godz. 17.00 wyruszy spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. Godzinę wcześniej, w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży.

Organizatorzy miejskich uroczystości:

Urząd Miejski w Suwałkach
14. Suwalski Dywizjon Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego w Suwałkach
Związki i organizacje kombatanckie w Suwałkach
Moderator Miasta Suwałk
Parafia św. Aleksandra w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Kultury
Hufiec Suwałki Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego w Suwałkach
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach
Muzeum Okręgowe w Suwałkach

———————————————————————————————————————————————————————————————-

10 listopada 2017 roku odbędzie się II Bieg Niepodległości o Puchar Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego,który organizowany jest na terenie Zalewu Arkadia w  Suwałkach w godzinach 14.00-16.00. W tym samym dniu, o godz. 18.00 planowany jest Koncert Patriotyczny „Dla Niepodległej” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Tuż przed jego rozpoczęciem, będzie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której funkcjonariuszom m.in. Policji, Służby Więziennej oraz Straży Granicznej zostaną wręczone przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego odznaczenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Źródło: KW Policji w Białymstoku

———————————————————————————————————————————————————————————————-

W Święto Dnia Niepodległości w Suwałkach o godz. 13.30 rozpocznie się gra miejska „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI”.

TERMIN: 11 listopada 2017 roku, godz. 13.30 – 16.30

START: Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Gra miejska W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce na Suwalszczyźnie w okresie od listopada 1918 do sierpnia 1919 roku, a jej uczestnicy wcielą się w członków Polskiej Organizacji Wojskowej.

Udział w grze miejskiej mogą wziąć dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi, w zasadzie wszyscy ? Gwarantujemy dobrą zabawę i dużo emocji… Czekają na was konspiracyjne lokale, strzelanie, brawurowe akcje i ucieczki. Dostaniecie fałszywe dokumenty, zaszyfrowane wiadomości, hasła oraz tajne misje do wykonania. Na ulicach naszego miasta spotkacie niemieckich i litewskich żołnierzy oraz samochód pancerny. Powitacie naczelnika Państwa.

Razem przypomnijmy bohaterów naszej ziemi i cieszmy się z Niepodległości.

ZAPISY: obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, które można składać dzwoniąc pod telefon: 87 566 41 33; pisząc e-mail na adres: grh.garnizonsuwalki@op.pl.; wiadomość na profil GRH Garnizon Suwałki lub Muzeum im. Marii Konopnickiej na Facebooku.

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Podobnie jak w ubiegłych latach, i w tym roku suwalska młodzież podjęła się organizacji Młodzieżowego Marszu Niepodległości. Z ogromną dumą oraz nadzieją, zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym dniu razem z nami w świętowaniu niepodległości. Tegoroczny Marsz organizują różne środowiska młodzieżowe. Szczególnie zaangażowani w organizację są członkowie Związku Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Młodzieżowej Rady Miasta, Klubu historycznego „Zaza” przy ZS nr 2 w Suwałkach, Stowarzyszenia FORZA Wigry, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Stowarzyszenia „Gaudium et Spes”.

Poprzedzająca przemarsz Msza Święta, która odbędzie się o godzinie 16.00 w Konkatedrze Św. Aleksandra będzie dodatkowo ubogacona obecnością i występem Chóru żeńskiego „Adoremus” z parafii p.w. Bożego Ciała w Suwałkach.

Decyzją Wojewody Podlaskiego z dnia 27.10.2017r. wydano zgodę na cykliczne organizowanie Młodzieżowego Marszu Niepodległości w Suwałkach w celu uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach na okres najbliższych 3 lat. tj. do 2020 roku. W uzasadnieniu decyzji czytamy, iż Wojewoda Podlaski stwierdził (…) że organizowane zgromadzenia spełniają warunki określone w Ustawie Prawo o zgromadzeniach tj. mają na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczpospolitej Polskiej wydarzeń, a tym samym nie ma przeszkód prawnych do wyrażenia zgody na cykliczne  organizowanie tych zgromadzeń. Informacja znajduje się pod adresem http://puw.bip.gov.pl/zgromadzenia-publiczne/terminy-zgromadzen-cyklicznych.html.

Marsz jest pierwszym zarejestrowanym cyklicznym zgromadzeniem w całym województwie podlaskim.

Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież wyczyściła pomnik Peowiaków na suwalskim cmentarzu, a po mszy świętej w kościele św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności”, a następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego. W manifestacji niesiono transparenty o następującej treści: „Żądamy wolności i niepodległości”, „Żądamy zmiany programów nauczania”, „Żądamy wprowadzenia niektórych dat historycznych”. Chcąc pielęgnować pamięć i docenić walkę podejmowaną przez młodych ludzi o wolność, podjęliśmy się dość trudnego zadania wskrzeszenia w Suwałkach idei Marszu Niepodległości. Pierwszy marsz odbył się w 2006r.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na Patronki Młodzieżowego Marszu Niepodległości wybraliśmy osoby młode, związaną z naszym regionem, które wczesne lata swojego życia poświęciły na rzecz dążenia do wolności Polski. W związku z tym Patronkami tegorocznego Marszu zostały Zofia i Hanna Nieciuńskie, które były córkami wybitnego suwalskiego lekarza, Mamerta Nieciuńskiego. Wraz z wybuchem II wojny światowej dziewczęta zaangażowały się w działalność konspiracyjną. Zofia należała do grupy kierowanej przez Jakuba „Sępa” Śliwińskiego. Wspólnie udzielały pomocy rannym  konspiratorom. Od 1940 roku uczęszczały na tajne nauczanie w Warszawie. Działały w organizacjach harcerskich, należały do Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Zajmowały się przede wszystkim rozpoznaniem wywiadowczym, gromadzeniem, ukrywaniem i przenoszeniem broni. Zostały aresztowane, poddane okrutnym przesłuchaniom i zamordowane.

Nie ulega wątpliwości, że swą postawą siostry Nieciuńskie zasłużył na pamięć kolejnych pokoleń Polaków. Dzięki postawom i oddaniu jakie zaprezentowały wiele lat temu, możemy pielęgnować w młodych pokoleniach Polaków te najważniejsze wartości jakimi są miłość do Ojczyzny i dbanie o Jej niepodległość. Pielęgnujmy więc pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy tak wiele!

Niniejsze zgromadzenie jest legalne, odpowiednio zgłoszone władzom miasta i innym wymaganym instytucjom. Ponadto jest to pokojowe zgromadzenie, które co roku zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych. Tego dnia wszyscy jesteśmy razem, ponad podziałami.

Znaleźć nas można tu: facebook.com/MMNSuwalki

Film o siostrach Nieciuńskich nagrany przez suwalską młodzież https://www.youtube.com/watch?v=JneNNjiVEq0

źródło: Sylwia Urbanowicz- Przewodnicząca Zgromadzenia

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Narodowe Święto Niepodległości najnowszym programem uczci Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, którego tancerze zaprezentują kanon polskich tańców narodowych. Na scenie wystąpią też solistki z pieśniami patriotycznymi XVIII i XIX wieku oraz chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia.

Sobota, 11.11.2017, godz. 16:00 i 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 zł

ZPiT Suwalszczyzna kontynuując cykl odtwarzania własnych lokalnych tradycji plebejskich i mieszczańskich, jakimi zachwycił nas w widowiskach „W podsuwalskiej oberży” i „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, tym razem zaprasza na koncert ukazujący koronę polskich tańców narodowych. Tworzą ją polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

Sympatycy i towarzysze Zespołu słusznie spodziewają się, że także i tańce narodowe będą ukazane przez pryzmat lokalnej historii. Nowy program jest pewnego rodzaju zwieńczeniem pracy zespołu nad lokalną odrębnością kulturową na tle kultury polskiej. Kostiumy zespołu, kontusze szlacheckie, to rekonstrukcja strojów ogólnonarodowych oraz tzw. mundurów obywatelskich z naszego obszaru, historycznie należącego do województwa trockiego (po 1795 r.).

Prezentowane tańce, jak też ich odmiany oraz pieśni patriotyczne zostaną ukazane przez wszystkie grupy taneczne zespołu, czyli: Filary – grupę koncertową, Patronów – zacnych obywateli Suwałk i Suwalszczyzny z dumą kultywujących lokalne tradycje, Dinozaury – tancerzy z pierwszych składów i Dzieci Suwalszczyzny – najmłodszych artystów. Na scenie zobaczymy i usłyszymy solistki Justynę Ołów i Natalię Ołów oraz chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia z pieśniami takimi jak „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy „Oj, nasi jadą”.

Przypomnijmy, że od 2010 roku Zespół zaprezentował tańce:

  • w szlacheckim kontuszu — Polski epoki napoleońskiej, na motywach epopei Adami Mickiewicza Pan Tadeusz (widowisko „Kochajmy się”)
  • w surducie i tkanych spódnicach — wielokulturowej Suwalszczyzny przełomu XIX i XX wieku, na bazie naszych własnych dawnych tańców i zabaw (widowisko „W podsuwalskiej oberży”)
  • we frakach i balowych sukniach — ziemiańskich elit gubernialnych Suwałk sprzed I wojny światowej, na podstawie md tanecznych, właściwych naszemu i innym miastom tej rangi w całej Europie (widowisko „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”).

Listopadowy koncert jest wprowadzeniem do obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, ustanowionego przez Komisję Europejską, promującego m.in. własną tożsamość narodową i regionalną w wiarygodnym kulturowo kształcie.

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Suwałki zaproszenie 11 listopada 2017