Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na czytanie „Lalki” Bolesława Prusa organizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Akcja popularyzuje czytelnictwo, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacnia poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

Rozpoczynamy 5 września (sobota) o godzinie 16.00 na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wybrane fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa czytać będą Suwalczanie. Akcja będzie trwała około 2 godzin.

„Lalka” Bolesława Prusa to nowoczesna, europejska powieść. Podziwiamy w niej wyjątkowy sposób przedstawienia polskiego romantycznego patriotyzmu w połączeniu z niestrudzonym pozytywistycznym budowaniem własnej pozycji ekonomicznej i intelektualnej. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka są postaciami niezapomnianymi. „Lalka” to obraz ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie i o swojej epoce.

Zachęcamy do wspólnego czytania „Lalki”. Każdy, kto przyjdzie na Plac Marii Konopnickiej 5 września będzie mógł przeczytać głośno swój ulubiony fragment powieści Bolesława Prusa.

Współorganizatorzy:

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej

Suwalski Ośrodek Kultury

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

narodowe czytanie suwalki