Ballad i romansów Adama Mickiewicza w wykonaniu władz Państwowej Uczelni Zawodowej mogli posłuchać studenci i przede wszystkim młodzież suwalskich szkół średnich.
Uczelnia włączyła się ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Ponad 300 osób słuchało „Świtezianki”, „Romantyczności”, „Pani Twardowskiej”, „Rękawiczki”, „Powrotu taty” oraz „To lubię” – utworów wydanych w 1822 r., będących swoistym manifestem polskiego romantyzmu i początkiem rozwoju gatunku ballad w literaturze. Dzieła Mickiewicza czytały:
- dr Marta Kapusta, prof. PUZ w Suwałkach, Rektor Uczelni,
- dr Agata Wądołowska, prof. PUZ w Suwałkach, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki,
- dr Małgorzata Andryszczyk, Dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia,
- dr Jolanta Woronko, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego,
- dr inż. Anna Krupa, Dziekan Wydziału Politechnicznego,
- Ewa Sidorek, Dyrektor Biblioteki PUZ w Suwałkach, która przedstawiła również krótki biogram życia Adama Mickiewicza.
Wszystkiemu towarzyszyły występy młodych muzyków z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Puńsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in.: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.