Już za kilka dni, 3 października, kolejna inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dla bardzo wielu młodych suwalczan i mieszkańców regionu PWSZ stała się szansą na zdobycie wyższego wykształcenia i poszukiwanego zawodu bez konieczności podejmowania bardzo kosztownej nauki w odległych ośrodkach akademickich. Suwalska uczelnia ma za sobą całkiem już sporą historię i spory dorobek, choć i trudnych momentów także nie brakowało. Dziś jednak, w tak ważnym dla studentów i pracowników PWSZ momencie, warto zwrócić uwagę nie tyle na przeszłość, co na tę najbliższą i tę dalszą przyszłość.

Jaka ona będzie? – pytamy o to dr Martę Wiszniewską, rektora suwalskiej PWSZ.

– Ta najbliższa przyszłość to ponad dwa tysiące studentów, którzy rozpoczną rok akademicki na trzech wydziałach. Kilkunastu kierunkach studiów. Wydział Ochrony Zdrowia zapewnia studia na kierunku ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, kosmetologia i bezpieczeństwo wewnętrzne. Wydział Politechniczny to zarządzanie i inżynieria produkcji, budownictwo i transport. Wreszcie Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny, który zapewnia naukę na kierunkach finanse i rachunkowość, ekonomia, pedagogika i filologia.

Podkreślacie – jako władze uczelni, że suwalska PWSZ to uczelnia proponująca takie kierunki studiów, których ukończenie pozwala absolwentom zdobyć dobre wykształcenie i – co bodaj najważniejsze – dobrą pracę.

– Tak właśnie jest. Od jakiegoś czasu bardzo mocno współpracujemy z Parkiem Naukowo-Technologicznym, z suwalskimi przedsiębiorcami, którzy domagają się od nas, byśmy kształcili naszych studentów na takich kierunkach i w takich specjalnościach, które są później przydatne w ich przedsiębiorstwach. Potrzeby lokalnego rynku są dla nas jednym z najważniejszych priorytetów. Odpowiada to również studentom, a to oni są przecież najważniejsi.

Suwalska PWSZ stawia więc na praktyczną naukę zawodu?

– Zdecydowanie tak. Mamy dobrą kadrę, zaś laboratoria, pracownie i ich wyposażenie to naprawdę najwyższy poziom. Stąd nasze nastawienie na praktyczność, ćwiczenia, kontakt z rzeczywistością. Tego oczekują od nas przyszli pracodawcy – przedsiębiorcy.

Studia to nie tylko nauka. Co uczelnia proponuje swoim studentom prócz podstawowego kształcenia?

– Studenci mają do wyboru liczne koła zainteresowań, jest świetnie wyposażona siłownia, strzelnica. Sport uważamy za bardzo ważną sprawę dla młodego człowieka, więc rozpoczynamy ścisłą współpracę z klubami sportowymi. Chcemy, by nasza uczelnia znana była również z sukcesów sportowych. Jest także nowoczesny i bardzo ładny dom studenta dla studentów spoza Suwałk.

No i jest możliwość uzyskania stypendium. Najlepsi mogą liczyć nawet na 2000 złotych. Czy to wystarczy, by zachęcić do studiowania młodych ludzi właśnie w Suwałkach? Przecież wiadomo, że uczelnie w całym kraju biją się o studentów, bo od tego, czy będą miały odpowiednią ich liczbę, zależy przyszłość tych uczelni.

– Mamy jedenaście kierunków studiów. Na dziewięciu z nich zabrakło miejsc dla chętnych kandydatów. To najlepszy dowód na to, że marka naszej uczelni wzmacnia się, że młodzi ludzie wiążą z nami nadzieję na dobrą przyszłość. A my, zarządzający tą uczelnią, zrobimy wszystko, by była ona coraz bardziej znana, ceniona, dobrze spełniająca swoją rolę w rozwoju naszego miasta i regionu.

Życzymy dobrej przyszłości; tej najbliższej i tej dalszej.

 ***

Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 w dniu 3 października. Godzina 9.00 msza w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godzinie 11.00 w Auli im. Bronisława Geremka część oficjalna. Wykład inauguracyjny pt. „Sztuczna inteligencja. Wyzwanie jutra” wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Trzęsicki.