Tradycyjnie na koniec roku „DwuTygodnik Suwalski” prezentuje swój ranking sześciu najważniejszych wydarzeń sportowych ostatnich dwunastu miesięcy. W 2022 roku powoli wychodziliśmy z licznych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Sprzyjało to organizacji wielu ciekawych imprez sportowych w Suwałkach.
1. Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce
To była największa impreza sportowa jaka kiedykolwiek odbyła się w Suwałkach. I co najważniejsze, ze swoich obowiązków znakomicie wywiązali się suwalscy organizatorzy: Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski. A nie było łatwo, bo wszystko zaczęło się jak u Alfreda Hitchcocka. Wprawdzie nie było trzęsienia ziemi, ale zaczęło się od potężnej ulewy, która zmusiła organizatorów do przeniesienia na drugi dzień części konkurencji zaplanowanych na pierwszy dzień. Na szczęście potem pogoda już nie utrudniała rywalizacji. Na suwalskim tartanie rekordowe wyniki osiągnęli płotkarze. Wśród mężczyzn w biegu na 110 m przez płotki rekord Polski pobił Damian Czykier, który osiągnął wynik 13,25 sek. Wśród kobiet bieg na 100 m przez płotki wygrała Pia Skrzyszowska z wynikiem 12,62 sek. Znakomite wyniki osiągnęli też: Ewa Swoboda (10,99 sek. na 100 m), Michał Haratyk (21,17 m w pchnięciu kulą) i Wojciech Nowicki (80,90 m w rzucie młotem).
2. Drużynowe mistrzostwo Polski SKB Litpol-Malow
Po raz dziewiętnasty badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki wywalczyli tytuł drużynowego mistrza Polski. W meczu finałowym pokonali 4:3 ABRM Warszawa. O zwycięstwie suwalskiej drużyny zdecydowała ostatnia gra w mikście, gdzie po 39-minutowej walce badmintoniści SKB Litpol-Malow Kamila Augustyn i Danylo Bosniuk pokonali rywali z Warszawy. To duży sukces suwalskiej drużyny, bo w tegorocznych rozgrywkach nie należała ona do faworytów. W indywidualnych Mistrzostwach Polski badmintoniści SKB Litpol-Malow w tym roku nie zdobyli złotego medalu. Wywalczyli trzy srebrne oraz dwa brązowe medale. W czerwcu po raz szósty badmintoniści SKB Litpol Malowi wywalczyli brązowe medale Klubowych Mistrzostw Europy. W nowych rozgrywkach badmintonowej ekstraklasy po dwóch rundach suwalski zespół zajmuje czwartą lokatę w tabeli. Przed suwalską drużyną trudna walka o awans do turnieju finałowego badmintonowej ekstraklasy. Na szczęście do składu powróciła Anastazja Chomicz.
3. Zmienna gra Ślepska Malow Suwałki w Plus Lidze
W sezonie 2021/22 siatkarze Ślepska Malow zajęli dwunastą lokatę w PlusLidze. Z czternastu meczów rozegranych w Suwałki Arenie wygrali tylko dwa. Był to najsłabszy wynik suwalskiego Ślepska Malow w PlusLidze. W poprzednich sezonach zajmowali: dziewiątą i siódmą lokatę w tabeli. W przerwie wakacyjnej nastąpiły duże zmiany w składzie suwalskiej drużyny, z której odeszli grający w niej od początku występów w PlusLidze: Bartłomiej Bołądź i amerykański rozgrywający Joshua Tuaniga. W nowym sezonie Ślepsk Malow grający w mocno zmienionym składzie, z nowymi wyróżniającymi się siatkarzami: argentyńskim rozgrywającym Matiasem Sanchezem, Bartoszem Filipiakiem i Serbem Miranem Kujundziciem, okazał się rewelacją początku rozgrywek. Po dziewięciu kolejkach zajmował nawet czwartą lokatę w tabeli PlusLigi. W tym sezonie siatkarze Ślepska Malow po raz pierwszy w historii awansowali do Pucharu Polski.
4. Występ suwalskich lekkoatletów na Mistrzostwach Polski seniorów
W 98 PZLA Mistrzostwach Polski lekkoatleci LUKS Hańczy Suwałki wywalczyli dwa medale i zajęli szesnastą lokatę w klasyfikacji medalowej. Maria Andrejczyk wygrała w rzucie oszczepem kobiet, a Piotr Lebioda w tej samej konkurencji wśród mężczyzn zdobył brązowy medal. W rzucie oszczepem Hubert Chmielak zajął dziewiąte miejsce, a debiutant Piotr Konopko był trzynasty w skoku wzwyż. M. Andrejczyk rzuciła 57 m 53 cm i to dało jej czwarty tytuł mistrzyni Polski. To był jej najlepszy występ w tegorocznym niezbyt udanym sezonie, w którym zmieniła swojego trenera. Teraz jej szkoleniowcem jest Fin Petteri Pirronen. Rok 2022 rozpoczął się dla niej znakomicie. Na początku stycznia odebrała nagrodę za szóstą lokatę w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Sportowca Roku 2021.
5. XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Suwałkach
Po blisko pół wieku znowu w Suwałkach na najważniejszej imprezie w sporcie młodzieżowym rywalizowali najlepsi młodzi sportowcy z całej Polski. W ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Suwałki Arenie o mistrzostwo Polski juniorów młodszych walczyli zapaśnicy (dziewczęta oraz chłopcy w stylu klastycznym i wolnym) oraz siatkarze. W zmaganiach zapaśników wzięło udział ok. 600 uczestników, w tym blisko 440 zawodników. A w turnieju siatkarskim uczestniczyło ok. 250 osób, w tym ok. 200 siatkarzy. Reprezentacja województwa podlaskiego w siatkówce chłopców zajęła czwartą lokatę, najwyższą w historii OOM. Grało w niej 7 zawodników SUKSS Suwałki, a jej trenerami byli suwalczanie Bartosz Jasiński i Artur Łabacz. W zapasach zawodniczka MUKS Olimpik Suwałki Zuzanna Konopko zajęła piąte miejsce w kategorii do 69 kg, a jej koleżanka klubowa Karolina Palacz była dziewiąta w kategorii do 65 kg.
6. Słodko-gorzki rok Wigier
Ten rok zaczął się nieźle dla piłkarzy suwalskich Wigier. Zajęli czwarte miejsce w rundzie zasadniczej II ligi i wywalczyli prawo do gry w barażach o I ligę. Niestety potem było tylko gorzej. Aż 0:4 przegrali barażowy mecz z Motorem Lublin rozegrany w Suwałkach. I to był początek dużych problemów. W czerwcu zarząd klubu podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek II ligi po przeanalizowaniu sytuacji finansowej, na którą duży wpływ miała galopująca inflacja: dużo droższe przejazdy zespołu, zakwaterowania w hotelach i wyżywienia, a także konieczność podnoszenia gaż zawodników. Tak zakończył się najlepszy czas w 75-letniej historii klubu, który w latach 2014-2020 grał na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy. W 2018 r. awansował do półfinału Pucharu Polski. Potem w II lidze dwukrotnie grał w barażach o powrót do pierwszej ligi. Teraz Wigry grają w IV lidze. Na razie bez większych sukcesów. Po rundzie jesiennej do lidera z Łomży tracą siedem punktów, a do III ligi awansuje tylko jeden zespół.