Każdy rok to okazja do przypomnienia ważnych wydarzeń sprzed lat, zwłaszcza tych jubileuszowych. W 2025 roku w Suwałkach obchodzić będziemy wiele jubileuszy. Najważniejsze suwalskie rocznice podajemy poniżej.
Styczeń
2 stycznia
80 rocznica utworzenia Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. To najstarsza suwalska instytucja kultury.
75 rocznica urodzin Grzegorza Wołągiewicza- wieloletniego prezydenta Suwałk, nauczyciela oraz prezesa klubu Wigry Suwałki.
10 stycznia
100 rocznica urodzin Henryka Kulczyckiego- suwalskiego lekarza, który przez 20 lat był dyrektorem Szpitala Powiatowego w Suwałkach. Był prezesem suwalskiego Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi.
14 stycznia
10 rocznica śmierci Jerzego Wawruka- przez wiele lat kierował jednym z największych suwalskich zakładów pracy- Wytwórnią Podkładów Strunobetonowych „Kolbet”. Szczególne zasługi wniósł do rozwoju suwalskiego środowiska inżynierów i techników.
Luty
6 lutego
10 rocznica śmierci Henryka Kulczyckiego- suwalskiego lekarza, który przez 20 lat był dyrektorem Szpitala Powiatowego w Suwałkach. Był prezesem suwalskiego Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi. Zasłużony dla Miasta Suwałki.
16 lutego
110 rocznica śmierci Alfreda Wierusza-Kowalskiego- najbardziej znanego malarza pochodzącego z Suwałk. Na Suwalszczyźnie spędził pierwszych 16 lat życia.
Marzec
2 marca
305 rocznica nadania praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Sasa.
23 marca
80 rocznica śmierci Alfreda Lityńskiego – naukowca, ichtiologa, kierownika Stacji Hydrobiologicznej nad Wigrami. To za jego sprawą o Wigrach usłyszał świat naukowy, i nie tylko.
Kwiecień
2 kwietnia
20 rocznica śmierci Jana Pawła II, który jako papież w czerwcu 1999 r. odwiedził Suwalszczyznę. Powrócił wtedy nad Wigry, gdzie w lipcu 1954 r. uczestniczył w spływie kajakowym.
9 kwietnia
225 rocznica urodzin Karola Majerskiego- to on w dużej mierze zdecydował o tym, jak wygląda centrum Suwałk. Projektował lub kierował budową ponad 150 suwalskich budynków.
85 rocznica śmierci gen. Henryka Minkiewicza- pochodzącego z Suwalszczyzny dowódcy wojskowego, który odegrał dużą rolę w czasie walk o niepodległość Polski i w czasie wojny polsko-sowieckiej. Był najwyższym stopniem polskim żołnierzem zamordowanym w Katyniu.
5 rocznica śmierci Andrzeja Strumiłło- malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety. Ostatnie lata życia spędził w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Honorowy Obywatel Suwałk.
26 kwietnia
85 rocznica śmierci Aleksandry Kujałowicz- młodej suwalskiej nauczycielki, która po wybuchu II wojny wstąpiła do pierwszej organizacji konspiracyjnej na Suwalszczyźnie. Za działalność podziemna została rozstrzelana przez Niemców.
85 rocznica śmierci kpt Stanisława Bielickiego- pierwszego partyzanta w czasie II wojny światowej na Suwalszczyźnie
30 kwietnia
100 rocznica śmierci Stanisława Staniszewskiego- był współzałożycielem i działaczem wielu suwalskich organizacji w początkach XX wieku.
Maj
9 maja
145 rocznica urodzin gen. Mieczysława Mackiewicza- był niezwykle uzdolnionym dowódcą wojskowym. Odegrał znacząca rolę w czasie walki o niepodległość Suwalszczyzny. Był twórcą 41. Pułku strzelców suwalskich.
22 maja
155 rocznica śmierci Karola Majerskiego – to on w dużej mierze zdecydował o tym, jak wygląda centrum Suwałk. Projektował lub kierował budową ponad 150 suwalskich budynków.
27 maja
35 rocznica pierwszych wyborów do Rady Miejskiej w Suwałkach. Pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej został Jerzy Lasota, a prezydentem Suwałk Zdzisław Chmielewski.
Czerwiec
1 czerwca
50 rocznica utworzenia województwa suwalskiego. To zapoczątkowało gwałtowny rozwój Suwałk. W czasie gdy gród nad Czarną Hańczą był stolicą województwa, liczba Suwalczan wzrosła o 125%. Tak gwałtownego przyrostu liczby mieszkańców w Suwałkach nie odnotowano od połowy XIX wieku.
15 czerwca
75 rocznica urodzin ks. Jerzego J. Zawadzkiego – suwalskiego duchownego kościoła rzymskokatolickiego, przyjaciela najuboższych i potrzebujących pomocy Suwalczan.
Lipiec
13 lipiec
90 rocznica urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza- wybitnego poety, prozaika, dramaturga i publicysty. Autor „Rozmów polskich latem roku 1983”, jednego z najciekawszych utworów o Suwalszczyźnie w polskiej literaturze.
23 lipca
100 rocznica urodzin Tadeusza Lutostańskiego- harcerza, który w czasie II wojny światowej został zamordowany przez Niemców. Jest patronem suwalskiego Hufca ZHP.
25 lipca
15 rocznica śmierci Józefa Gajewskiego- przez kilkanaście lat był prezydentem Suwałk. W dość powszechnej opinii w tym czasie Suwałki zmieniły się nie do poznania.
Sierpień
22 sierpnia – 110 rocznica urodzin prof. Edwarda F. Szczepanika – Suwalczanina, ostatni premier polskiego rządu na uchodźstwie i ekonomisty.
25 sierpnia – 70 rocznica śmierci Klotyldy Dargielowej- wywarła znaczący wpływ na prasę i życie kulturalne w Suwałkach w latach II Rzeczpospolitej. W jej drukarni wydawano „Tygodnik Suwalski”.
Wrzesień
1 września – 15 rocznica śmierci Grzegorza Wołagiewicza- wieloletniego prezydenta Suwałk, nauczyciela oraz prezesa klubu Wigry Suwałki
12 września – 65 rocznica śmierci gen. Zygmunta Podhorskiego- polskiego dowódcy wojskowego. We wrześniu 1939 r. dowodził Suwalską Brygadą Kawalerii w czasie walk z Niemcami.
16 września – 145 rocznica urodzin Alfreda Lityńskiego – naukowca, ichtiologa, kierownika Stacji Hydrobiologicznej nad Wigrami. To za jego sprawą o Wigrach usłyszał świat naukowy i nie tylko.
24 września – 20 rocznica śmierci Marii Krystyny Kapuścińskiej- działaczki społecznej, najbardziej znanej suwalskiej harcerki. Walczyła w Powstaniu Warszawskim.
30 września – 100 rocznica urodzin Jerzego Klimki- kombatanta, nauczyciela, wieloletniego przewodnika PTTK, wychowawcy wielu pokoleń suwalskiej młodzieży.
Październik
8 października – 115 rocznica śmierci Marii Konopnickiej – najbardziej znanej Suwalczanki, wielkiej poetki i pisarki, która w Suwałkach spędziła pierwsze siedem lat swojego życia.
11 października – 20 rocznica śmierci prof. Edwarda F. Szczepanika – Suwalczanina, ostatniego premiera rządu polskiego na uchodźstwie i ekonomisty.
Grudzień
3 grudnia – 310 rocznica wydania rewersału kamedulskiego określającego warunki życia społecznego obowiązujące w Suwałkach
17 grudnia – 15 rocznica śmierci Natana Adelsona- strażnika pamięci o suwalskich Żydach. To dzięki niemu uratowano suwalski kirkut po niemieckiej dewastacji w czasie II wojny światowej.
27 grudnia – 60 rocznica śmierci rotmistrza Kazimierza Ptaszyńskiego – był jednym z organizatorów ruchu oporu na Suwalszczyźnie w czasie II wojny światowej.