Muzyka na światowym poziomie, wspaniała atmosfera, dobra organizacja i lepsza niż w ostatnich latach pogoda- tak najkrócej można podsumować jubileuszowy dziesiąty Suwałki Blues Festival. Po raz pierwszy SBF trwał cztery dni. Niemal przez całą dobę w suwalskich restauracjach, barach i pubach oraz na scenach plenerowych przez cztery dni rozbrzmiewały różne odcienie muzyki bluesowej.

  • wystąpiło ponad 35 zespołów, ponad 200 muzyków m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Litwy i Polski
  • na suwalskich scenach pojawił się m.in. laureat tegorocznej nagrody Grammy FANTASTIC NEGRITO, THE ORIGINAL BLUES BROTHERS BAND, DOYLE BRAMHALL II i DŻEM
  • blisko 40 koncertów plenerowych i ponad 20 koncertów klubowych
  • Kraków Street Band zakwalifikował się do European Blues Challenge 2018

Suwałki Blues Festival 2017 rozpoczął się odsłonięciem kolejnej bluesowej tablicy w Alei Gwiazd Bluesa na ul. Chłodnej. Widnieją na niej nazwiska muzyków, którzy wystąpili podczas ubiegłorocznej edycji SBF. To już dziewiąta tablica w suwalskiej Alei Bluesa. W czasie odsłonięcia tablicy utwór przygotowany na Suwałki Blues Festival wykonał chór suwalskich seniorów.

W koncercie inaugurującym tegoroczny SBF wystąpiła Martyna Jakubowicz, która w ten sposób uczciła swoje 40-lecie pracy twórczej. Towarzyszyli jej m.in. Wojciech Waglewski, Jan Gałach Mieczysław Jurecki, Jerzy Styczyński, Tomasz Zeliszewski oraz Suwalska Orkiestra Kameralna. M. Jakubowicz w kwietniu 2017 r. otrzymała nagrodę Fryderyka za płytę „Prosta piosenka”. Specjalnie na jubileuszowy koncert inaugurujący SBF 2017 przygotowała repertuar, w którym, w zupełnie nowych aranżacjach, przypomniała najważniejsze przeboje z ostatnich czterdziestu lat. Wcześniej na scenie wystąpił Jan Gałach Band. Koncert był transmitowany na antenie radiowej Trójki w audycji „Bielszy odcień bluesa”. Koncert poprowadził Jan Chojnacki.

Po oficjalnym otwarciu SBF na dwóch dużych scenach plenerowych w Parku Konstytucji 3 Maja i przed ratuszem zaprezentowały się największe gwiazdy tegorocznego festiwalu: Doyle Bramhall II, Fantastic Negrito, kultowy The Original Blues Brothers Band, Joe Louis Walker i legenda polskiego bluesa Dżem.

Publiczność SBF 2017 przekonała się, że Doyle Bramhall II obdarzony jest pięknym głosem, bardzo swobodnie czuje się w repertuarze rockowym i bluesowym. Z całą pewnością należy obok Dereka Trucksa, Johna Mayera czy Joe Bonamassy do kolejnego pokolenia gitarowych geniuszy.

Już drugi rok z rzędu na scenie suwalskiego festiwalu wystąpił laureat najważniejszej nagrody muzycznej Grammy. Tym razem zdobywca tegorocznej nagrody – Fantastic Negrito. Jego album „The Last Days Of Oakland” otrzymał Grammy w kategorii „Best Contemporary Blues Album” (najlepszy współczesny album bluesowy). W Suwałkach zagrał tak, że nikt nie miał wątpliwości, że jego muzyka wywodzi się z bluesa i R&B.

Nowością w tym roku były niedzielne koncerty plenerowe, w czasie których zaprezentowały się dwa polskie zespoły pojawiające się na SBF od pierwszej edycji festiwalu w 2008 r. Nocna Zmiana Bluesa i Dżem były na pierwszym, piątym festiwalu i teraz wystąpiły na jubileuszowym dziesiątym SBF.

Na wspaniały klimat SBF duży wpływ mają koncerty w ramach śniadań bluesowych i wieczorne koncerty klubowe, które przyciągają tłumy fanów bluesa. W tym roku trudno było wejść na wieczorne koncerty w „Rozmarino”, Barze Polskim”, OPEN Suwalszczyzna, Black Pub Komin czy w Piwiarni przy ul. Chłodnej.

Tym razem pogoda dopisała i na wieczorne koncerty przybyły tłumy suwalczan i przyjezdnych. Chyba największe w historii festiwalu. Na trawie w Parku Konstytucji pojawiły się koce, a na nich fani bluesa. Wszyscy są pod wrażeniem sympatycznej atmosfery i pozytywnych emocji, które królują na SBF.

Na scenie na Placu Marii Konopnickiej rywalizowały zespoły w konkursie Polish Blues Challenge 2018. Zwycięzca tego konkursu czyli Kraków Street Band będzie reprezentował nasz kraj w European Blues Challenge 2018, który odbędzie się w marcu przyszłego roku w Norwegii. Zdobyli oni nagrodę prezydenta Suwałk – 10 tysięcy złotych.

Tradycyjnie już na festiwalu pojawili się motocykliści, którym przygrywał zespół bluesowy z naczepy samochodowej. Na Suwałki Blues Festival, jak zwykle pojawiły się samochody Mazda MX5, które zaprezentowały się w czasie Suwałki Blues Drift 2017. Szczególne słowa uznania należą się wolontariuszom i pracownikom Suwalskiego Ośrodka Kultury, bez pracy których trudno wyobrazić sobie tak sprawnie zorganizowany festiwal.

Jubileuszowemu SBF towarzyszyła wystawa fotografii „10 lat Suwałki Blues Festival”, którą obejrzeć można przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 5). Do 15 września można oglądać tam fotografie autorstwa Henryka Gałaszewskego, Piotra Kopciała, Wojciecha Otłowskiego,  Karola Nowakowskiego, Andrzeja Zujewicza, Anny Sowul, Michała Stahla, Mirosława Klińskiego, Aigarsa Lapsy i Szymona Jasionowskiego.