Sportowcy z podlaskiego spotkali się 3 października w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku, by świętować powrót z Igrzysk Olimpijskich w Rio. Była to doskonała okazja do okazania im wdzięczności za pracę i trud, jaki włożyli w przygotowania do olimpiady; godną i udaną reprezentację Polski i regionu. W spotkaniu wziął udział m.in. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Olimpijczykom towarzyszyli ich trenerzy, jak również działacze oraz reprezentanci województwa, którzy brali udział w poprzednich igrzyskach. Nie zabrakło także przedstawicieli regionu, m.in.: marszałka Jerzego Leszczyńskiego, , burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika, przewodniczącego Rady Miasta Białegostoku Mariusza Gromko. W spotkaniu uczestniczyło również około 350 uczniów szkół sportowych z Białegostoku oraz Suwałk.
Uroczysta gala była idealną okazją do propagowania wśród młodzieży zdrowego stylu życia
Tegoroczna reprezentacja olimpijska była pierwszą, w której tak licznie uczestniczyli sportowcy z naszego regionu (16 osób z naszego województwa). Była też wyjątkowa, bo przyniosła województwu 2 medale olimpijskie – brąz Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem (pierwszy medal w historii miasta Białegostoku) oraz srebro Rafała Czupera w tenisie stołowym.
Nagrodzeni olimpijczycy:
Badminton:
Nadieżda Kostiuczyk–Zięba – gra mieszana
Klub: UKS Hubal Białystok
Robert Mateusiak – gra mieszana
Klub: UKS Hubal Białystok
Adrian Dziółko – gra pojedyncza
Klub: UKS Hubal Białystok
Adam Cwalina – gra podwójna
Klub: SKB Liptol Malow Suwałki
Kajakarstwo :
Edyta Dzieniszewska Kierkla – K4 – 500 m.
Klub: AKS Sparta Augustów
Rafał Rosolski – K-1 1000 m.
Klub: UKS Dojlidy Białystok
Lekka atletyka :
Maria Andrejczyk – rzut oszczepem
Klub: LUKS Hańcza Suwałki
Martyna Dąbrowska – 4 x 400 m.
Klub: UKS 19 Bojary Białystok
Klaudia Konopko – 4 x 100 m.
Klub: UKS 19 Bojary Białystok
Kamila Lićwinko – skok wzwyż.
Klub: KS Podlasie Białystok
Katarzyna Sokólska – 4 x 100 m.
Klub: UKS 19 Bojary Białystok
Damian Czykier – 110 m przez płotki.
Klub: KS Podlasie Białystok
Wojciech Nowicki – rzut młotem..
Klub: KS Podlasie Białystok
Tenis stołowy:
Zengyi Wang – drużynowo , gra pojedyncza .
Klub: UKS Dojlidy Białystok
Nagrodzeni paraolimpijczycy:
Tenis stołowy:
Rafał Czuper – gra pojedyncza .
Klub: PSSON „START” Białystok
Pływanie:
Joanna Mendak
Klub: PSSON „START” Białystok
Nagrodzeni trenerzy:
1. Karol Sikorski: LUKS Hańcza Suwałki, Trener klubowy
2. Michał Lićwinko, KS Podlasie Białystok, Trener klubowy
3. Malwina Wojtulewicz, KS Podlasie Białystok, Trener klubowy
4. Piotr Markiewicz, Kajakarstwo – Kierownik ekipy kajaków
5. Edward Dec, PSSON „START” Białystok, Trener klubowy
Nagroda dla gościa specjalnego :
1. Beata Mikołajczyk – K-2 500 m – brązowa medalistka z RIO – Klub Sportowy – UKS Kopernik Bydgoszcz (brązowy medal w Londynie 2012 i srebrny medal Pekin 2008).
***
Po spotkaniu sportowcy udali się do Kiermus k. Tykocina, by tam dokonać uroczystego otwarcia Alei Olimpijskiej. Jest to jedyne miejsce na mapie województwa, sławiące polskich olimpijczyków. w obecności władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, swoje wawrzyny olimpijskie zasadzili:
Wojciech Nowicki – brązowy medalista w rzucie młotem w Rio de Janeiro,
Rafał Czuper – srebrny medalista w tenisie stołowym w Rio de Janeiro,
Joanna Mendak – złota medalistka w pływaniu w Londynie w 2012,
Jerzy Melcer – brązowy medalista w piłce ręcznej z Montrealu w 1976,
Adam Krzesiński – dwukrotny medalista olimpijski – Barcelona 1992(brązowy medal) i Atlanta 1996 (srebrny medal) – szermierka – floret,
Marian Sypniewski – dwukrotny brązowy medalista (Moskwa 1980 i Barcelona 1992) – szermierka – floret,
Marian Woronin – srebrny medalista olimpijski (Moskwa 1980) – lekkoatletyka – sztafeta 4 x 100 m,
Zenon Licznerski – srebrny medalista olimpijski – Moskwa 1980 – lekkoatletyka – sztafeta 4 x 100 m,
Beata Mikołajczyk – srebrna i brązowa medalistka olimpijska (brąz w Londynie i Rio de Janeiro, srebro w Pekinie).
Poza medalistami, uroczystość uświetnili inni wybitni sportowcy związani z naszym regionem, m.in.: Nadieżda Kostiuczyk–Zięba, Robert Mateusiak, Maria Andrejczyk, Rafał Rosolski, Edyta Dzieniszewska, Kamila Lićwinko, Sandra i Paweł Skowrońscy, Kamil Kryński, Ewelina Popowska i inni.