Myślała, że pożycza pieniądze siostrzeńcowi – straciła 800 złotych

Myślała, że pożycza pieniądze siostrzeńcowi – straciła 800 złotych

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne komunikatory. Włamując się na konta społecznościowe, podszywają się pod ich właścicieli i wysyłają znajomym wiadomości z prośbą o kody BLIK. Tym razem ofiarą oszustów padła mieszkanka powiatu suwalskiego. 56-latka straciła 800 złotych.

Do suwalskich policjantów zgłosiła się kolejna osoba oszukana metodą ,,na Blika”. Cyberprzestępca podszył się pod siostrzeńca 56-latki, włamując się na jego konto społecznościowe. Następnie poprosił za pośrednictwem popularnego komunikatora o niewielką pożyczkę. Kobieta była przekonana, że koresponduje z siostrzeńcem. Wygenerowała kod BLIK i go udostępniła. Kiedy po transakcji skontaktowała się z rodziną telefonicznie okazało się, że siostrzeniec nie prosił o żadną pożyczkę. W ten sposób 56-latka straciła 800 złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Źródło: KMP Suwałki

Top