Jezioro Studzieniczne, Kanał Augustowski, Rezerwat Ruda , śluza Swoboda. Okolice tych znanych atrakcji turystycznych były 19 maja areną trzeciej tegorocznej edycji cyklu Maratonów Kresowych. Miasteczko zawodów rozbiło się na polu namiotowym tuż nad brzegiem jeziora. Piękna pogoda przyciągnęła 350 osób z północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Najliczniej reprezentowaną drużyną była ekipa Klubu Rowerowego MTB Suwałki składająca się z młodych adeptów kolarstwa z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej oraz doświadczonych zawodników startujących na dystansie Półmaraton. Trasy w Puszczy Augustowskiej nie należą do trudnych. Brakuje na nich podjazdów, a jedynymi trudnościami są sekcje techniczne przebiegające wąskimi leśnymi drużkami. Wyścigi na wszystkich dystansach były bardzo szybkie, a rywalizacja o czołowe lokaty była zacięta i toczyła się do ostatnich metrów. Po opublikowaniu końcowych wyników, okazało się że był to najlepszy w tym roku start suwalskich kolarzy. Wywalczyli w Studzienicznej 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal.

Dystans MINI – 6 km:

·         Hanna Ceckowska – 1 miejsce w Kategorii Dziewczęta 7-8 lat. To był niesamowity debiut siedmioletniej Hani na trasach Maratonów Kresowych. Poradziła sobie znakomicie i już myśli o kolejnych startach.

·         Dębska Małgorzata – 1 miejsce w Kategorii Dziewczęta 9-10 lat. Drugie z rzędu zwycięstwo Gosi która chciałaby w tym roku wygrać klasyfikację generalną w swej kategorii wiekowej. Jest na najlepszej drodze by osiągnąć swój cel.

·         Zoń Jakub – 1 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat. Po 2 i 3 miejscu Kuba zrealizował swoje plany i w Studzienicznej zwyciężył. Mimo młodego wieku jest już bardzo świadomy i zaangażowany zarówno podczas treningów jak i na zawodach.

·         Bryliński Aleksander – 2 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat. To trzecie z rzędu srebro Olka. Któremu do pierwszego zwycięstwa brakuje coraz mniej. Tym razem były to niecałe 2 sekundy. Olek zapowiada że 1 miejsce to tylko kwestia czasu.

·         Borkowska Zuzanna – 3 miejsce w Kategorii Dziewczęta 9-10 lat. Zuzia zadebiutowała w zeszłym sezonie i od swego pierwszego startu nie schodzi z podium. Krok po kroku realizuje swe marzenie by w przyszłości zostać zawodową kolarką.

Dystans FIT – 18,3 km:

·         Brylińska Oliwia – 1 miejsce w kategorii Kobiety 15-39 lat. To był popisowy wyścig w wykonaniu Oliwki. Najmłodsza w stawce szesnastoletnia zawodniczka MTB Suwałki zwyciężyła w swej kategorii wiekowej z przewaga prawie 7 minut nad kolejną zawodniczką. Była najszybszą kobietą na dystansie FIT. I co niebywałe w klasyfikacji OPEN dała się wyprzedzić tylko 4 mężczyznom.

Dystans Półmaraton –37 km:

·         Wińcza Antoni – 2 miejsce w kategorii M60-99. Antoni rozpoczął ten sezon od 4 miejsca. W Tykocinie było już podium i 3 miejsce. Zachowując tę tendencję można zakładać że po srebrze w Studzienicznej czas na zwycięstwo.

Sukcesy indywidualne przełożyły się na zwycięstwa MTB Suwałki w klasyfikacjach drużynowych dystansu MINI oraz FIT

Kolejne miejsca zajęli:

·         Bryliński Filip – 4 miejsce w kategorii Żak (dystans MINI)

·         Chmielewska Zuzanna – 4 miejsce w kategorii Żakini (dystans MINI)

·         Jacewicz Wiktor – 5 miejsce w kategorii Mężczyźni 15-18 lat (dystans PÓŁMARATON)

·         Szymon Sadło – 5 miejsce w kategorii Młodzik (dystans FIT)

·         Pietkiewicz Adrian – 5 miejsce w kategorii Żak (dystans MINI)

·         Sznurkowska Magdalena –  5 miejsce w Kategorii Dziewczęta 9-10 lat (dystans MINI)

·         Lucjan Ambrosiewicz – 6 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat (dystans MINI)

·         Dębski Michał – 8 miejsce w kategorii Młodzik (dystans FIT)

·         Chmielewski Filip – 9 Mężczyźni 15-18 lat (dystans PÓŁMARATON)

·         Snopko Damian – 10 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat (dystans MINI)

·         Gołowczyc Igor – 11 miejsce w kategorii Młodzik (dystans FIT)

·         Woroniecki Igor – 11 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat (dystans MINI)

·         Kruszniewski Antoni – 11 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat (dystans MINI)

·         Chmielewski Karol – 12 miejsce w kategorii Młodzik (dystans FIT)

·         Pawluczyk Jan – 12 miejsce w kategorii Żak (dystans MINI)

·         Sulima Tymon – 12 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat (dystans MINI)

·         Łowczyński Oliwier – 12 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat (dystans MINI)

·         Urbanowicz Stanisław – 15 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat (dystans MINI)

·         Wysocki Szymon – 17 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat (dystans MINI)

·         Tyczkowski Jan – 21 miejsce kategorii Chłopcy 9-10 lat (dystans MINI)

Dorośli:

·         Marcin Gościński – 4 miesce w kategori Mężczyźni 40-44 lata (dystans PÓŁMARATON)

·         Klin Dariusz – 4 miejsce w kategorii Mężczyźni 70-100 lat

·         Bąkała Andrzej  – 5 miejsce w kategorii Mężczyźni 60-69 lat

·         Gajdamowicz Radosław – 13 miejsce w kategorii Mężczyźni 50-59 lat

·         Złotorzyński Michał – 14 miejsce w kategorii Mężczyźni 45-49 lat

·         Szeliga Piotr – 16 miejsce w kategorii Mężczyźni 40-44 lat

·         Andrulewicz Dominik – 16 miejsce w kategorii Mężczyźni 30-39 lat

Dla zawodniczek i zawodników z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej były to szczególne zawody. Dzięki lokalizacji blisko Suwałk mogli potrenować i zapoznać się wcześniej z trasą. Wystartowali szerokim składem i na dystansie MINI mieli swych przedstawicieli we wszystkich kategoriach wiekowych. W Studzienicznej zadebiutowało siedmioro dzieci. Po raz pierwszy przypięły numery do swych numerów i ustawiły się w sektorach startowych. Był to dzień pełen wrażeń zarówno dla nich jak i ich rodziców. Choć Suwałki nie mają zbyt długich tradycji kolarskich, to najmłodsi coraz śmielej radzą sobie w rywalizacji z renomowanymi klubami z naszego regionu. Świadczą o tym zarówno wyniki indywidualne jak i klasyfikacje drużynowe w których MTB Suwałki jest liderem. Kolejna okazja by powiększyć zdobycze punktowe już w najbliższą niedzielę w Siemiatyczach.

Tekst: Dariusz Tasior

Foto: Maratony Kresowe