Niedziela 6 sierpnia to data, na którą czekali wszyscy kibice kolarstwa. Tego dnia w szkockim Glasgow odbył się wyścig elity mężczyzn w ramach Mistrzostw Świata w Kolarstwie. Zawodniczki i zawodnicy Klubu rowerowego MTB Suwałki skupieni byli jednak na wyścigu znacznie niższej rangi, ale też bardzo emocjonującym. W Narewce odbył się kolejny etap cyklu Maratony Kresowe 2023. Trasa przebiegająca w całości przez Puszczę Białowieską. Pozornie była dość łatwa i charakteryzowała się brakiem podjazdów. Tym razem jednak pogoda znacznie podniosła poziom trudności. Nocna ulewa pozostawiła po sobie mnóstwo głębokich kałuż. Opony nie chciały trzymać się podłoża sprawiając trudności w utrzymaniu kierunku jazdy. Podczas wyścigu było wiele kraks i upadków. Stawka porozrywała się na małe grupy. Mimo ciężkich warunków nikt nie odpuszczał. Tempo wyścigu było wysokie, a walka o pozycje do samej mety. Po opublikowaniu końcowych wyników pięcioro reprezentantów MTB Suwałki mogło cieszyć się z miejsc na podium:

  • Małgorzata Walendzewicz – 1 miejsce w kategorii K40+ (dystans FIT)
  • Dariusz Tasior – 1 miejsce w kategorii M50-59
  • Antoni Wińcza – 1 miejsce w kategorii M60-69
  • Dariusz Klin – 2 miejsce w kategorii M70+
  • Wiktor Jacewicz – 3 miejsce w kategorii Młodzik (dystans FIT)

Wiktor w czerwcu uległ kontuzji. Złamany obojczyk wykluczył go na długie tygodnie z treningów i zawodów. Bardzo szybko nadrobił zaległości i w Narewce po raz pierwszy w życiu stanął na podium Maratonów Kresowych. Powrót w iście mistrzowskim stylu. Na uwagę zasługuje też wytęp zaledwie dziewięcioletniego Olka Brylińskiego. Olek pojechał znakomicie. Zajął 4 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Do podium zabrakło mu jednej dziesiątej sekundy. Rośnie nam kolejny talent kolarski.

Maratony Kresowe to też klasyfikacje drużynowe. W Narewce wszystkie drużyny MTB Suwałki uplasowały się na pozycjach medalowych.

  •  Dystans FIT (21 km) – 1 miejsce

Skład: Wiktor Jacewicz, Szymon Sadło, Michał Woroniecki, Małgorzata Walendzewicz.

  • Dystans MINI (8 km) – 3 miejsce

Skład: Michał Dębski, Igor Gołowczyc, Aleksander Bryliński, Adrian Pietkiewicz, Dawid Gabor

  • Dystans Półmaraton (42 km) – 3 miejsce

Skład: Dariusz Tasior, Marcin Gościński, Andrzej Rogucki, Antoni Wińcza, Andrzej Bąkała, Mateusz Gołowczyc, Dariusz Klin, Krzysztof Wilczyński.

W sumie z Narewki wróciliśmy z ośmioma medalami (4 złote, 1 srebrny i 3 brązowe).

Maratony MTB sport trudny i niebezpieczny. Jazda w terenie z dużymi prędkościami wymaga od zawodników nie tylko silnych nóg, ale też odpowiedniego przygotowania górnych partii ciała. Na końcowy rezultat składają się ułamki sekund urwane podczas wyścigu. Jazda w odstępach kilku centymetrów koło za kołem, maksymalne opóźnianie hamowania przed zakrętami czy wychodzenie z uślizgów opon to elementy kolarskiego rzemiosła. Jakże podobne do tych znanych z Formuły 1. Każdy wyścig to duże emocje, po które za 3 tygodnie pojedziemy do Michałowa na kolejny Maratonów Kresowych. Trzymajcie za nas kciuki.

Źródło: Klub Rowerowy MTB Suwałki