Mroźna Brama ‘2023

Mroźna Brama ‘2023

Po raz szósty w suwalskiej Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika odbył się Festiwal Fantastyki i Kultury Wschodu MROŹNA BRAMA’2023. Jego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Mroczne Bractwo. Przedsięwzięcie, będące największym konwentem fantastyki w północnowschodniej Polsce zostało zorganizowane w dniach 9 i 10 września.

W ciągu dwóch dni potwierdziło się, że Mroźna Brama to przede wszystkim impreza rodzinna – dedykowana zarówno dla młodzieży jak i rodzin z dziećmi, czyli osób zainteresowanych tematycznie, niezależnie od wieku i wcześniejszego doświadczenia z grami, RPGami czy fantastyką. Na zainteresowanych czekało 5 stref tematycznych: gier rytmicznych, gier planszowych (z wypożyczalnią), bitewniaków, szachowa oraz wystawców (ze sklepami festiwalowymi). Były ponadto sesje gier fabularnych (RPG), warsztaty rękodzieła, konkursy i turnieje oraz atrakcje dla najmłodszych wraz z grami festiwalowymi.

Po sukcesach z poprzednich lat organizatorzy postanowili skupić się na tym co sprawiało dotąd uczestnikom najwięcej frajdy, czyli: warsztatach dotyczących m.in. tworzenia czegoś własnego i niepowtarzalnego typu: magiczna mikstura, parzenie herbaty w tradycyjny chiński sposób, składanie niezwykłych kształtów i zwierzątek z papieru, czy wyczarowanie Potwornej Księgi Potworów, bądź nauczenie się grania w jedną z największych gier karcianych Magic the Gathering. Ponadto Gry RPG typu Dungeons and Dragons, Stranger Things lub Wiedźmin – mogły pozwolić na wyzwolenie kolejnych poziomów wyobraźni. W grach tych uczestnicy mogli np. zamknąć księżniczkę w zamku, poślubić smoka bądź … znaleźć przyjaciół. Z kolei Planszówki umożliwiły wypróbowanie zarówno prostych gier dla młodych graczy, nawet od 2 roku życia, jak też przetestowanie udziału w długich kampaniach ze znajomymi bądź grach imprezowych.

Przez cały czas trwania festiwalu do dyspozycji niezdecydowanych graczy pozostawali wolontariusze, którzy dobierali odpowiednie gry, zarówno do wieku jak i zainteresowań. Zwieńczeniem dwóch dni festiwalu był koncert Miłosza Bratkowskiego i kapeli Żmij w suwalskim Black Pub Komin.

Wydarzenie objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk oraz dofinansowane ze środków Miasta Suwałki.

Top