Można Łatwiej dojechać z Suwałk do Warszawy

Można Łatwiej dojechać z Suwałk do Warszawy

Od 12 sierpnia kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S61 od Kolna do Suwałk i dalej do granicy z Litwą. Do ruchu udostępniony został ostatni z trzech fragmentów tej trasy w województwie warmińsko-mazurskim od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km, stanowiący fragment międzynarodowego szlaku Via Baltica.
W ramach budowy S61 Ełk Południe-Wysokie (węzeł Kalinowo) powstał odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Inwestycja objęła wykonanie 19,5 km drogi S61 oraz 3,4 km drogi S16 od węzła Ełk Wschód do połączenia z obwodnicą Ełku. Nawierzchnia drogi na odcinku S61 została wykonana z betonu cementowego, a na S16 z betonu asfaltowego.
Budowa drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie. Wspólnie z drogą ekspresową S8 na odcinku Warszawa-Ostrów Mazowiecka, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy Europą Zachodnią i krajami bałtyckimi. Na trasie z Suwałk do Warszawy trwają jeszcze prace przy budowie odcinka S61 – od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno (12,9 km), stanowiącego obwodnicę Łomży. Wykonawca ma za zadanie udostępnić ją do ruchu, na zasadzie przejezdności jednej jezdni, w połowie 2024 r. W województwie mazowieckim (na styku z woj. podlaskim) trwa jeszcze budowa odcinka od węzła Ostrów Mazowiecka Północ (skrzyżowanie z S8) do Śniadowa o długość 19,5 km. Ten fragment S61 jest planowany do udostępnienia kierowcom w październiku 2023 r.

Top