Suwalskie miejskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wzbogacone zostały wystawieniem jednej z najsłynniejszych polskich oper – „Strasznym dworem” Stanisława Moniuszki. Sala im. Andrzeja Wajdy wypełniona była po brzegi, a wiele osób nie skorzystało z tej oferty z uwagi na brak biletów. Dzieło jest bowiem jedną z najczęściej wystawianych w Polsce oper. W Suwałkach spotkało się z fantastycznym odbiorem, czego potwierdzeniem były owacje na stojąco.
Gratką dla suwalczan był także fakt, że obok solistów i chórzystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, na scenie SOK-u wystąpiła suwalczanka Natalia Winnik. Na scenie pojawili się także tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Suwalska Orkiestra Kameralna. Całość gościnnie poprowadził Tomasz Labuń, kompozytor i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Spektakl wyreżyserowany został przez Roberta Dymowskiego.
„Straszny dwór” to jedna z najsłynniejszych polskich oper, sławiąca uroki szlacheckiego życia, jak i krzepiąca serca Polaków po upadku Powstania Styczniowego. Utwór Moniuszki zawiera obok wątków romantycznych i tragicznych, także epizody komediowe i te które sławią polską tradycję i obyczaje, w tym stroje i tańce. Obecna jest także intryga miłosna i tytułowa, czyli nierozwikłana tajemnica „strasznego dworu”. Godny uwagi jest etos rodziny i cecha honoru, w tym konflikt pomiędzy chęcią założenia rodziny a patriotycznym obowiązkiem służenia ojczyźnie z bronią w ręku. Dzieło to również wiecznie aktualna pochwała muzyki.
Opera była wielkim manifestem patriotycznym, a z uwagi na silne zabarwienie patriotyczne została zakazana przez władze rosyjskie. Prapremiera miała miejsce w Warszawie 28 września 1865, a po trzecim przedstawieniu zostało zdjęte z afisza.
Spektakl „Straszny dwór” zaprezentowany został w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez SOK ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki. Honorowym patronatem objął Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, a sponsorami spektaklu Bank Spółdzielczy w Suwałkach oraz Market Budowlany Kram.