Suwalski Ośrodek Kultury i Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” zapraszają na kolejne wykłady z cyklu przybliżającego atmosferę kulturalną w Suwałkach sprzed I wojny światowej – obyczajowość, muzykę, tańce i mody.

17 września będzie okazja dowiedzieć się, w co ubierano się w Suwałkach na początku XX wieku, co było modne, a noszenie jakich ubiorów nie było dobrze widziane? Dzień później, 18 września, spotkanie poświęcone będzie tańcom i etykiecie na parkietach sprzed 100 lat. Wstęp wolny.

Co to były kotyliony, gorsety i… Moda ziemiańska i mieszczańska Suwałk początków XX wieku – spotkanie z Jadwigą Koszutską, etnokostiumologiem, kustoszem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Czwartek, 17.09.2015, godz. 18:00
Sala Prób SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Co tańczyli i jak do tańca prosili kawalerowie rocznika 1880? – spotkanie z Jarosławem Wojciechowskim, choreografem Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Komisji Tańców Polskich polskiej sekcji CIOFF
Piątek, 18.09.2015, godz. 18:00
sala granatowa SOK, ul. T. Noniewicza 71

 

Więcej informacji: http://dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu/

Wykłady są elementem przygotowań nowego programu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, a mianowicie Balu w Resursie Obywatelskiej AD 1914, którego premiera nastąpi podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2015 w Suwałkach, zaś prapremiera – w rzeczywistych warunkach sali balowej dawnej resursy obywatelskiej, tj. dzisiejszego Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Zapraszamy potencjalnych uczestników przyszłego balu w resursie!

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Muzyczno-taneczna tożsamość ludowa Suwalszczyzny i północno-kresowych regionów” realizowanego w latach 2014-2015 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych Suwalskiego Ośrodka Kultury. Współpraca: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.