Od kilku tygodni w naszym mieście spotykamy coraz więcej suwalczan jeżdżących hulajnogami. Dwie firmy Bolt i Blinkee.city udostępniły w Suwałkach 280 hulajnóg. Pojazdy wzbudzają coraz większe zainteresowanie, ale nierzadko także wywołują dyskusje co do bezpieczeństwa i kultury jazdy. Wypożyczanie na zasadach sharingu cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Korzystanie z hulajnóg jest krokiem w stronę ekologii, zmniejszenia emisji spalin w mieście, ale również pewną formą oszczędności – pieniędzy i czasu (nie musimy stać w korkach). Przyczyniają się do lepszej jakości powietrza.
O szczegóły kulturalnej i bezpiecznej jazdy na hulajnodze zapytaliśmy Magdalenę Gober z zespołu blinkee.city Suwałki
– Jakie są podstawowe zasady poruszania się hulajnogami?
– Poruszając się hulajnogami musimy stosować się do zasad ruchu drogowego i robić to bezpiecznie. Podstawowe zasady zachowania to: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Naładowana w pełni hulajnoga przejedzie maksymalnie 22-24 km.
– Gdzie jest miejsce dla poruszających się hulajnóg?
– Faktycznie, do tej pory stan prawny w tym zakresie pozostawał nieuregulowany. Jednak na stronie Ministerstwa Transportu możemy już znaleźć nowe, aktualne i szczegółowe regulacje prawne, do których zobowiązany jest stosować się zarówno właściciel swojej prywatnej hulajnogi, jak i klient, który wypożycza hulajnogę. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
– Czy potrzebne są jakieś uprawnienia do kierowania hulajnogą?
– Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
– Co trzeba zrobić, aby wypożyczyć hulajnogę?
– Żeby wypożyczyć naszą hulajnogę należy zainstalować aplikację blinkee.city, na której będą widoczne wszystkie dostępne pojazdy w mieście. Najlepiej wypożyczyć z miejsca, które nam najbardziej odpowiada i np. znajduje się najbliżej. Można również zarezerwować hulajnogę, którą chcemy wypożyczyć, ale musimy do niej np. dojść, a nie chcemy, żeby inna osoba nas uprzedziła. Wtedy dana hulajnoga stanie się niewidoczna dla innych użytkowników, a my mamy pewność, że gdy dojdziemy do pojazdu – będzie on na nas czekał. Warto zwrócić uwagę w aplikacji na miejsca oznaczone literką „P” (strefa parkowania). Za pozostawienie hulajnogi w tym miejscu użytkownik zostaje nagrodzony kwotą 0,49 zł na konto przyszłych przejazdów.
– Mieszkańcy miasta narzekają, że hulajnogi leżą w miejscach utrudniających poruszanie się np. osobom niedowidzącym, ale też po prostu zajmują część przestrzeni miejskiej. Dlaczego tak się dzieje?
– Parkowanie tego typu pojazdów to bardzo ważna sprawa. Zwracamy się z ogromną prośbą do naszych mieszkańców/użytkowników – aby się stosowali do tych zasad, ponieważ ułatwi to funkcjonowanie nam wszystkim. Nasi serwisanci zbierają i odstawiają hulajnogi, które są nieodpowiednio pozostawione. Jednak często nie są w stanie tego zrobić od razu, ponieważ hulajnóg jest sporo i są pozostawiane w całym mieście.
Tutaj zacytuję: „Projekt ustawy wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Będzie ona ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.”
– Dziękujemy za rozmowę