Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium w Suwałkach. 11 – 12 września na terenie suwalskiego Aquaparku przy ul. Jana Pawła II 7 można poczuć się jak astronom. Planetarium pojawiło się tam na zaproszenie suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej, która prowadzi Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
Co przywiózł Planetobus?
Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień oglądają niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Oglądający zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.
Wszyscy możemy być astronomami
Ekipa Planetobusu zachęca do tego, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczestnicy nieodpłatnych pokazów mobilnego planetarium otrzymują „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.