Młodzieżowy Marsz Niepodległości

Młodzieżowy Marsz Niepodległości

Wieczorem 11 listopada ulicami Suwałk, po raz 17 wyruszył  Młodzieżowy Marsz Niepodległości pod hasłem.: „Bądź wierny Idź!”

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra, organizatorzy wygłosili okolicznościowe przemówienia oraz odśpiewali ze zgromadzonymi Polski Hymn pod Dąbkiem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Następnie kolumna marszowa z flagami w barwach narodowych i pochodniami  wyruszyła ulicami: ks. K. Hamerszmita, A. Mickiewicza i Bakałarzewską pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym.

Młodzieżowy Marsz Niepodległości stanowi wyraz szacunku do historii i Ojczyzny oraz służy kształtowaniu i pielęgnowaniu wartości szeroko pojętego patriotyzmu. Jest okazją do pokoleniowego spotkania wszystkich, którym historia, ale też przyszłe losy naszej Ojczyzny nie są obojętne. Niniejszy Marsz jest oddolną, apolityczną i pokojową inicjatywą suwalskiej młodzieży z głęboką historią. Co roku zrzesza nie tylko młodzież, ale również całe rodziny z dziećmi i osoby starsze.

Tegorocznym patronem Marszu była Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu – młodzieżowa, konspiracyjna organizacja niepodległościowa działająca na Suwalszczyźnie od września 1949 r. do maja 1950 roku. Ich historia została upamiętniona w Suwałkach na tablicy znajdującej się na ścianie jednej z suwalskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. ks. K. Hamerszmita. Tradycja Marszu sięga roku 1980, kiedy to 11 listopada młodzież suwalskich szkół wyczyściła pomnik Peowiaków na parafialnym cmentarzu, a po mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra ruszyła pod znajdujący się w parku miejskim zasadzony w 1923 roku „Dąb Wolności”. Następnie z pochodniami udała się na cmentarz pod mogiłę uczestników powstania sejneńskiego.

W tym roku organizatorami Marszu byli m.in.: Stowarzyszenie Gaudium Et Spes, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Suwałkach, Patriotyczne Suwałki, GRH Garnizon Suwałki, Niedźwiedzie Północy – Klub Motocyklowy.

Top