Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej zorganizowali społeczną debatę dotyczącą aktywności społecznej w ramach programu edukacyjnego organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Projekt pod nazwą „Finansoaktywni” skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas 5, 6, 7 i 8 szkół podstawowych. To już 8 edycja programu nad którym patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki.
W ramach projektu uczniowie zapoznają się z pojęciem budżetu – od rodzinnego – do budżetu państwa oraz dowiadują się, w jak sposób mogą uczestniczyć w planowaniu wydatków poprzez budżet obywatelski.
Zasady konkursu były takie, że do dnia 8 maja zainteresowane szkoły powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy, by otrzymać od organizatora bezpłatny zestaw edukacyjny. Jest on dostosowany do programu szkoły podstawowej i składa się ze scenariusza lekcji, płyty CD z prezentacją i filmem animowanym, plakatu edukacyjnego, karty konkursowej oraz kart pracy dla uczniów. Scenariusz lekcji pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej: wiedzy o społeczeństwie, matematyki i informatyki. Został on również sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży.
W założeniu projektu, 10 najlepszych zespołów otrzyma nagrody. Na uczniów czekają bezprzewodowe głośniki i smart bandy. Dla nauczycieli przygotowane zostały czytniki e-booków. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas uroczystego finału Programu, który odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w Ministerstwie Finansów w Warszawie.
Suwalska konferencja miała tytuł „Udział młodzieży w realizacji Budżetu Obywatelskiego Miasta Suwałki” i odbyła się w Ratuszu miejskim 25 kwietnia. Uczniowie SP im. M. Konopnickiej przygotowali koncepcję przedstawiającą kilka murali do zamieszczenia na budynkach i obiektach w przestrzeni miasta, jako ewentualnego projektu do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy z murali zatytułowany ”Historie opowiedziane szeptem zachwytu” miałby zawierać trzy kobiety z pierwszych suwalskich fotografii: Rafalinę Wiszniecką, Marylę Zawadzką i Melanię Witecką. Byłby on zamieszczony na budynku zakładu fotograficznego FotoHela przy ul. Chłodnej. Kolejny mural przedstawiałby trzech suwalskich krajoznawców: Antoniego Patlę, Kazimierza Kulwiecia i Wandę Miłaszewską. Mógłby on zostać zamieszczony na bloku przy ul. Paca. Następny mural miałby prezentować trzy rodzeństwa młodych bohaterów: dwóch braci Czyżów, siostry Niciuńskie i siostry Dzienisiewicz. W założeniu jest, że powinien on pojawić się na kamienicy przy skrzyżowaniu ulicy Wesołej i Noniewicza. Autorem wszystkich wizualizacji jest Vinci Piotr Topczyłko.
W spotkaniu uczestniczył prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który przedstawił uwarunkowania dotyczące Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, w zakresie zarówno realizowanych inwestycji, jak też sposobu głosowania. Na wymiar finansowy SBO zwracała uwagę skarbnik Miasta Anna Cyran, zaś przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec przypomniał historię poszczególnych edycji Budżetu Obywatelskiego. Pogratulował młodzieży inicjatywy oraz nawiązał do roli murali, jako twórczości ulicznej upiększającej przestrzeń miejską, ale także nakłaniającej do dialogu i podejmowania określonych działań.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Jadwiga Orłowska wraz z zastępcą Janem Kazimierzem Orłowskim oraz nauczycielami: Andrzejem Łuczajem i Grzegorzem Kalejtą, będącym opiekunem młodzieży, która pilotuje projekt, a więc: Patrycji Ulewicz, Lidii Bielewicz i Michała Truszkowskiego.