Styczeń
– 1 stycznia Roman Rynkowski został Zastępcą Prezydenta Miasta Suwałk, który odpowiada za sprawy społeczne, oświatę, kulturę, sport i turystykę.
– 3 stycznia o godzinie 7.40 urodziła się pierwsza suwalczanka w 2021 roku. To mała Emilka ważąca 3,2 kg.
– 892 752,10 złotych – taka wygrana padła w suwalskim punkcie Lotto przy ul. T. Kościuszki 103. W losowaniu z 8 stycznia szczęśliwiec wytypował 5 z 50 liczb w grze Eurojackpot.
– 15 stycznia rozpoczął się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COViD-19. Początkowo w Suwałkach było tylko pięć punktów szczepień. Po interwencji posła Jarosława Zielińskiego i samorządu liczba takich punktów szczepień zwiększyła się do kilkunastu.
– Na styczniowej sesji suwalscy radni ustalili, że rok 2021 będzie Rokiem Teofila Noniewicza. Na poprzedniej sesji radni zdecydowali, że 2021 r. w Suwałkach będzie też Rokiem Andrzeja Wajdy.
– Wojciech Kuczyński został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od pięciu lat kierował on administracją Osiedla „Centrum”. Dotychczasowy prezes SSM Krzysztof Mażul przeszedł na emeryturę.
– 31 stycznia w Suwałkach odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie było dużych imprez, ale mimo to w Suwałkach zebrano rekordową sumę. W czasie suwalskiego 29 Finału WOŚP zebrano ponad 200 tys. zł. W Suwałkach kwestowało prawie stu wolontariuszy. Po raz kolejny relację z suwalskiego finału WOŚP pojawiły się na ogólnopolskiej antenie TVN 24.
Luty
– Podpułkownik Wojciech Szczudło został dyrektorem Aresztu Śledczego w Suwałkach. Długo w Suwałkach nie popracował. Z końcem roku przeszedł do pracy w Olsztynie.
– Nad suwalskim Zalewem Arkadia kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Walentynki w specjalnym biegu bez ubrań. Biegacze i biegaczki mieli na sobie jedynie szorty, rękawiczki, czapki i buty.
– 19 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że tzw. południowoafrykański wariant koronawirusa jest już obecny w Polsce. Pierwszy przypadek pochodził z okolic Suwałk.
– 23 lutego na Osiedlu Północ doszło do niebezpiecznej awarii. W bloku przy ul. M. Reja 84 stwierdzono rozszczelnienie sieci gazowniczej. Ewakuowano ok. 100 suwalczan, którzy powrócili do swoich mieszkań po naprawieniu awarii przez gazowników.
Marzec
– 4 marca minął rok od pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. W ciągu roku w Suwałkach było ponad 3 tysiące zakażonych a 130 zmarło na COViD-19.
– Przy ul. T. Kościuszki funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy za pomocą przywłaszczonej karty bankomatowej włamywali się na konto bankowe. 32- i 38-latek wpadli na gorącym uczynku, gdy próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu. Wcześniej, przy pomocy tej karty bankomatowej czternastokrotnie zapłacili za zakupy. Dziewięć kolejnych płatności nie powiodło się, ze względu na zablokowanie karty.
– Na marcowej sesji radni przyjęli program działań na rzecz seniorów w Suwałkach do 2026 roku. To jedno z podstawowych działań społecznych samorządu miejskiego, bo seniorów w Suwałkach gwałtownie przybywa. W grudniu 2021 r. ponad 18,3 tys. suwalczan miało ponad 60 lat.
Kwiecień
– Do niecodziennego wypadku doszło na skrzyżowaniu ulicy 100-lecia Niepodległości i Sianożęć. Kierująca skodą, jadąc ulicą Sianożęć, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej samochodem nauki jazdy. Uderzenie było tak silne, że samochód nauki jazdy przewrócił się na dach. Kobieta jadąca skodą trafiła do szpitala.
– Zarzut zabójstwa usłyszał 25-letni wnuk 78-letniej kobiety, której ciało znaleziono 8 kwietnia pod blokiem przy ul. Nowomiejskiej. Mężczyzna miał wyrzucić babcię z balkonu. W wyniku doznanych obrażeń kobieta zmarła. 25-latek najprawdopodobniej nie trafi do więzienia i będzie leczony w szpitalu psychiatrycznym. Biegli uznali bowiem, że w momencie zabójstwa był osobą niepoczytalną.
– Suwalscy policjanci zatrzymali 23-latkę podejrzaną o kradzież zabawek ze strychu w jednym z suwalskich bloków. Doprowadził do niej policyjny pies Junga, który wskazał drzwi do mieszkania zatrzymanej.
– 17 kwietnia suwalski Sanepid i Policja przerwali wesele, które odbywało się w jednym z lokali gastronomicznych na Osiedlu Północ. Powód: sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia poprzez szerzenie choroby zakaźnej. Wszystko odbywało się w pełnej konspiracji, goście bawili się przy zasłoniętych oknach, a brama wjazdowa na posesję była zamknięta. Ktoś złożył jednak donos.
Maj
– Od początku maja w hali Suwałki Arena działał Punkt Szczepień Powszechnych. Podobny punkt powstał w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim. Niestety zainteresowanie szczepieniami w Suwałkach było niewielkie i w czerwcu punkt z Suwałki Areny został przeniesiony do hali OSiR przy ul. Wojska Polskiego, a następnie po kilku tygodniach zamknięto go. Do końca 2021 r. w pełni zaszczepiło się niewiele ponad 40% suwalczan. To jeden z najniższych wskaźników wśród polskich miast tej wielkości.
– 10 maja suwalskie lotnisko obsłużyło nietypowy transport. Na lotnisko przyleciała wyspecjalizowana firma, której zadaniem było przetransportowanie przeznaczonego do transplantacji serca oraz załogi medycznej. Samolot z pobranym narządem wystartował z Suwałk, a jego celem był Wrocław.
– W nocy z 13 na 14 maja w Suwałkach na ul. Nowomiejskiej doszło do śmiertelnego pobicia 36-letniego mężczyzny. Podejrzani 36 i 37-latek usłyszeli zarzuty pobicia ze śmiertelnym skutkiem i zostali aresztowani na 3 miesiące.
– Suwalscy policjanci zatrzymali 30-latka podejrzanego o podpalenie altany śmietnikoweji kilku pojemników na śmieci na Osiedlu Północ. Zatrzymany trafił na 3 miesiące do aresztu.
– Na pokładzie samolotu zmuszonego przez władze białoruskie do awaryjnego lądowania w Mińsku znajdowała się 4-osobowa delegacja suwalskiej PWSZ, w tym rektor dr Marta Wiszniewska oraz wykładowczyni tej uczelni Ewa Sidorek. Delegacja wracała z Grecji, gdzie przebywała w ramach unijnego programu. Po przymusowym kilkugodzinnym postoju w Mińsku samolot wylądował w Wilnie.
Czerwiec
– Miłość do muzyki, zwłaszcza głośno słuchanej może zakończyć się w areszcie. Właśnie tam trafił 26-letni mężczyzna, który zbyt głośno słuchał muzyki na klatce schodowej przy ul. Franciszkańskiej. Sąsiedzi, którym to przeszkadzało, powiadomili policję. Okazało się, że wielbiciel muzyki był poszukiwany. W rezultacie trafił do zakładu karnego na 79 dni.
– 12 czerwca odbyła się po raz siódmy Noc Bibliotek w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej. Akcja nawiązywała do Roku Andrzeja Wajdy ogłoszonego w Suwałkach.
– 25 czerwca ruszył system roweru miejskiego w Suwałkach. SUWER okazał się sukcesem. Ponad 132 tys. przejechanych kilometrów i ponad 40 tys. wypożyczeń – tak najkrócej można podsumować pierwszy sezon SUWER-a.
– Wichura, która 24 czerwca przeszła nad Suwałkami połamała konar ponad stuletniej lipy w Parku Konstytucji 3 Maja. Na szczęście nikomu nic nie stało się. Ucierpiał również prawie dwudziestoletni klon.
Lipiec
– W pierwszy weekend lipca ponownie odbyło się suwalskie święto biegania. Pierwszy bieg RESO Suwałki Półmaraton wygrał Damian Kabat ze Stargardu.
– Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią 8 lipca rozpoczął się czterodniowy Suwałki Blues Festival. Ze względu na liczne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa na suwalskich scenach plenerowych i klubowych wystąpili przede wszystkim polscy muzycy.
– Policjanci z Suwałk zatrzymali podejrzanych o kradzież wózka inwalidzkiego. 22-latka i jej o 13 lat starszy partner zabrali go z jednego z suwalskich mieszkań. Dwa dni później oboje mieszkańcy Suwałk byli już w rękach mundurowych. Policjanci odzyskali również wózek, który para zdążyła sprzedać w lombardzie.
– Suwalczanka nie wiedziała, że jest poszukiwana i sama przyszła z synem na wezwanie do komendy policji. Okazało się, że 40-latka od dwóch lat jest poszukiwana listem gończym w związku ze znęcaniem się. Suwalczanka została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu. Z kolei jej syn po przesłuchaniu został przekazany pod opiekę członków rodziny.
Sierpień
– 6 sierpnia zawodniczka LUKS Hańcza Suwałki Maria Andrejczyk zdobyła srebrny medal w rzucie oszczepem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. To największy sukces w dziejach suwalskiego sportu. Wicemistrzynię olimpijską na lotnisku Okęcie powitała suwalska delegacja, z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem na czele. 14 sierpnia M. Andrejczyk na Jarmarku Kamedulskim spotkała się z suwalczanami.
– 7 sierpnia na suwalskim lotnisku obył się festyn Odlotowe Suwałki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się loty widokowe samolotami Cesna oraz skoki spadochronowe i wejścia do tunelu aerodynamicznego.
– Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznie Jaćwingów” otrzymali: Zbigniew Ślaski, właściciel firmy Elektromil; firma CAL kierowana przez Sylwię Ciszewską; firma REM BUD, której właścicielem jest Ireneusz Butkiewicz; Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości; Środowiskowy Dom Samopomocy-Dom Dziennego Pobytu Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo”; Alicja Roszkowska i Michał Wiśniewski.
– Od 13 do 15 sierpnia suwalczanie oraz przebywający na Suwalszczyźnie turyści bawili się na Jarmarku Kamedulskim. Był kiermasz rękodzieła i lokalnych przysmaków, liczne koncerty i występy lokalnych zespołów oraz premiera filmu o Suwałkach.
– Policjanci zatrzymali 23-letniego mieszkańca Suwałk, który w syfonie zlewu ukrył marihuanę. Była to prawdziwie narkotykowa łazienka, bo w stelażu sedesu ukrywał on jeszcze wagę i pakiet torebek strunowych.
– Niecodziennego oszusta zatrzymali policjanci w jednym z suwalskich sklepów. 54-latek w trakcie zakupów zamienił metkę z cenami na turystycznej butli gazowej. Mężczyzna zapłacił za butlę o 54 złote mniej niż określił to właściciel sklepu. Nie przypuszczał, że w ten sposób popełnił przestępstwo.
– Od 19 do 21 sierpnia odbył się w Suwałkach pierwszy Festiwal Filmowy „Wajda na nowo”. Były pokazy filmów Andrzeja Wajdy, spotkania z twórcami polskiego kina i warsztaty filmowe oraz konkurs filmów krótkometrażowych.
Wrzesień
– Od 10 do 12 września w Suwałkach odbyły się 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. Patronem suwalskiego stadionu lekkoatletycznego została Jadwiga Olbryś.
– W nocy 11 września kilkudziesięciu strażaków gasiło pożar jaki wybuchł w budynku przy ul. Sportowej, w którym znajduje się restauracja oraz przedszkole i żłobek. Ugaszono go po pięciu godzinach. W pożarze najbardziej ucierpiał budynek restauracji.
– 12 września odbył się niezwykle udany ukraiński piknik kulinarny „Sąsiedzi przy stole” współorganizowany przez Urząd Miejski, Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej oraz Związek Ukraińców w Suwałkach.
– Ukazał się Suwalski Słownik Biograficzny, który zawiera biogramy 459 nieżyjących osób, które związane były z dziejami Suwałk.
Październik
– 5 października zainaugurowano nowy rok akademicki w suwalskiej państwowej uczelni, która zmieniła nazwę na Państwową Uczelnię Zawodową.
– 21 października obchodzono 100-lecie utworzenia Archiwum Państwowego w Suwałkach. Jubileusz ten zbiegł się z zakończeniem największej w dziejach przebudowy budynku suwalskiego Archiwum.
– 23 października Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” obchodził jubileusz 70-lecia działalności. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się jubileuszowe spotkanie i koncert zespołu.
– W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła się piąta edycja Forum Biznesowego Pogranicza, w czasie którego dyskutowano o transformacji energetycznej, cyfrowej gospodarce oraz wpływie zmian demograficznych na rozwój średnich miast takich jak Suwałki.
– 27 października po raz pierwszy od półtora roku suwalscy radni spotkali się na stacjonarnej sesji Rady Miejskiej. Ze względu na epidemię, sesje suwalskiej RM od marca 2020 r. odbywały się w sposób zdalny lub hybrydowy (część radnych była w sali obrad w ratuszu, a część radnych uczestniczyła w sposób zdalny z wykorzystaniem komputerów). W listopadzie 2021 r. radni powrócili do hybrydowego sposobu obradowania.
Listopad
– Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej przypomniała o suwalskich Żydach. Na placu M. Konopnickiej zaprezentowano wystawę „Grosik na raj. Suwalscy Żydzi – ocalone historie”.
– Uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach, w których licznie uczestniczyli suwalczanie. Był apel pamięci, salwa honorowa, a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. 320 biegaczy pobiegło suwalskim ulicami „dla Niepodległej”. Święto Niepodległości zwieńczył koncert „Raduje się serce” przy wypełnionej po brzegi Sali SOK.
– Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 36-letni kierowca, który w Suwałkach na ul. Utrata kierował volkswagenem mając ponad 1,6 promila alkoholu. W samochodzie przewoził 6-letnie dziecko. Ponadto znacząco przekroczył prędkość.
– 25 listopada w Suwałkach zamieszkała czteroosobowa rodzina Taczanowskich – polskich repatriantów z Kazachstanu.
– W listopadzie w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim zmarło aż 69 osób na COViD-19.
Grudzień
– Przez dwa dni w Suwałkach obchodzono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 12 grudnia parlamentarzyści, związkowcy z NSZZ „Solidarność” i służby mundurowe złożyli kwiaty przy obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. 13 grudnia kwiaty przy obelisku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem papieża Jana Pawła złożyli przedstawiciele Klubu Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, związkowcy NSZZ „Solidarność” i przedstawiciele suwalskiego samorządu.
– Po przerwie spowodowanej ograniczeniami wprowadzonymi z powodu epidemii na Plac Marii Konopnickiej powrócił Jarmark Świąteczny i Wigilia Miejska. Przez dwa dni (18 i 19 grudnia) suwalczanie mogli zrobić przedświąteczne zakupy na straganach pełnych lokalnych smakołyków i świątecznych upominków.
– 19 grudnia ponownie odbyła się Wigilia Miejska. Pomimo nienajlepszej pogody na Placu M. Konopnickiej pojawiło się wielu suwalczan. Żołnierze z Batalionu Drak Rifles Armii USA zaśpiewali amerykańskie kolędy.
– 29 grudnia Rada Miejska uchwaliła budżet Suwałk na 2022 rok.